Novel monomeric and polymeric photoinitiators with type II and (Type I-or-H-donor) side chains
Tip II ve (Tip I ya da H-verici) yan zincirlere sahip yeni monomerik ve polimerik fotobaşlatıcılar
- Tez No: 410491
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fotopolimerizasyonda kullanılacak yüksek performanslı fotobaşlatıcı sistemlerini geliştirme çalışmalarında yakın zamanlardaki eğilim polimerize olabilen veya polimerik fotobaşlatıcıları göz önünde bulundurmaktır. Düşük moleküler ağırlıklı monomer olmayan analogları ile karşılaştırıldıkları zaman bu fotobaşlatıcıların bazı avantajlara sahip oldukları belirlenmiştir. Örnek olarak, yüksek reaktivite, düşük uçuculuk ve düşük migrasyon gösterilebilir. Bu çalışmada hem tip I (Irgacure 2959) hem de tip II (benzofenon yada tiyokzanton) (PI1 ve PI3) ve hem fotobaşlatıcı (benzofenon) hem de hidrojen donör (sesamol) (PI2) gruplarını içeren metakrilat monomerleri başarıyla sentezlenmiştir. Polimerik fotobaşlatıcıların özelliklerini araştırabilmek için sentezlenen monomerik fotobaşlatıcıların bütil metakrilat ile kopolimerleri [PPI (BMA-co-PI1), PPI (BMA-co-PI2) and PPI (BMA-co-PI3)] üretilmiştir. Sentezlenen fotobaşlatıcıların fotopolimerizasyon verimliliklerini araştırmak için 1,6-hekzandioldiakrilatı fotopolimerleştirme etkinlikleri gerçek-zamanlı Fourier dönüşümü kızılötesi tayfölçümü (FTIR) aracılığıyla incelenmiştir ve sonuçlar düşük moleküler ağırlıktaki fotobaşlatıcılarla (benzofenon, tiyokzanton ve Irgacure 2959) karşılaştırılmıştır. Hem PI1 hem PI3'ün kromoforik gruplarının uyarılması amacıyla yapılan geniş bantlı ışınlama deney sonuçları karşılaştırıldıkları fiziksel karışımlara (BP/Irgacure 2959 ve TX/Irgacure 2959) göre bir gelişme göstermemişlerdir. PI2 bazlı tek bileşenli PI sistemleri geleneksel amin eşbaşlatıcılar yerine bir alternatif olarak uygun bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A recent trend in the effort to develop high performance photoinitiator (PI) systems for photopolymerization is to consider polymerizable or polymeric ones. These have some advantages such as high reactivity, low volatility and low migration in comparison with low-molecular weight nonmonomeric analogues. In this work, methacrylate monomers containing both Type I (Irgacure 2959) and Type II (benzophenone or thioxanthone) groups (PI1 and PI3) and both PI (benzophenone) and a coinitiator (sesamol) (PI2) in their structures were successfully synthesized. The copolymerizations of these monomeric photoinitiators with butyl methacrylate [PPI (BMA-co-PI1), PPI (BMA-co-PI2) and PPI (BMA-co-PI3)] were carried out to investigate the properties of polymeric photoinitiators. The photopolymerization efficiencies of the synthesized photoinitiators were investigated in the polymerizations of 1,6-hexanedioldiacrylate by real-time Fourier transformation infrared spectroscopy (FTIR) and compared with small molecule photoinitiators they are synthesized from (benzophenone, thioxanthone and Irgacure 2959). Broadband irradiation experiments for excitation of both chromophoric groups of PI1 and PI3 indicated no improvement on the efficiencies compared to their physical mixtures (BP/Irgacure 2959 and TX/Irgacure 2959). PI2-based one component PI systems were found to be an alternative to the use of conventional amine coinitiators.