Açık işletmelerde yaygın kullanılan ağır iş makinelerinin teknik ve performans incelemesi
Technical and performance analysis of heavy work machines widely used in open pit mines
- Tez No: 410531
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY PAMUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Açık işletme yöntemleri ile üretim yapılan madencilik operasyonlarında kullanılan ağır iş makineleri, işletmelerin genel verim ve performans analizlerine etki eden en önemli faktörler arasındadır. Üretim ve/veya farklı amaçlar için yapılan girişimlerde, makinelerin seçimi ve verimli kullanımı kadar, bakım, onarım ve performansa bağlı olarak gelişen diğer parametrelerde etkin rol üstlenmektedir. Amaca göre seçilen doğru makine, sistemin zamanlama ve verimine direk etki ederken, işletmelerde yapılan yanlış makine tercihleri çoğunlukla zaman, para, emek ve performans kayıplarına yol açmaktadır. İşletmelerde üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve işletme verimliliğinin arttırılması için başvurulan birçok alternatifin yanı sıra, kullanılan makine performanslarının arttırılması da ilk akla gelen kriterler arasındadır. Bu kriterlerin sağlanması ancak makinelerinin kullanım ve durma nedenlerinin analiz edilmesi ile mümkün olmaktadır. Bu analizler sonucunda performans ve verim kavramları net olarak ortaya koyulup, gerekli iyileştirmeler yapılabilir. Madencilik operasyonlarında kullanılan ağır iş makinelerinin değerlendirilip analiz edildiği bu çalışmada, sıklıkla tercih edilen makine ve ekipmanların ayırt edici teknik özellikleri, uygulama şekilleri, bakım ve onarım prosedürleri detaylı olarak ele alınarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda çalışmada; makineler, sorunları ve iyileştirme yolları tespit edilerek, kolay kullanım işaret ve şemalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The heavy work machinery which is employed in the open pit mining operations is one of the most important factors that influence overall mine efficiency and performance analyses. In the enterprises that are intended for production and/or other purposes, miscellaneous parameters that develop related to repair, maintenance and performance play an effective role as well as the selection and efficient use of work machinery. The correct machine, which is selected for the desired purpose, directly influences system efficiency and timing whereas incorrectly selected machine preferences usually lead to losses of time, capital, effort and performance. Besides many alternatives that are implemented in order to reduce production costs and increase efficiency in mines, increasing of the performances of already used machines stands also as one of the most outstanding criteria. The provision of these criteria is only possible with the analysis operation and stoppage times of these work machines. As a result of these analyses, performance and efficiency concepts can be clearly set forth clearly and necessary amendment attempts can be achieved. In this study, in which the heavy work machinery used in mining operations were evaluated and analysed thoroughly, distinctive technical properties, application practices, repair and maintenance procedures of widely used machinery and equipment were handled and evaluated in detail. As a consequence of these evaluations; possible problems related to the work machines and mitigation measures were determined and also several signs and schemes were included for easier use of these machines.