Developing a bitemporal data warehouse model for corporates
İşletmeler için çift zamanlı veri depolama modeli geliştirilmesi
  1. Tez No: 410533
  2. Yazar: TANADI AHMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yıllardır iş hayatında pek çok organizasyon kendi aktiviteleri ile ilgili kayıtlarını geniş veri tabanlarında saklar, düzenler ve günceller. Son yıllarda veri ambarı kavramı kompleks karar destek sistemlerinin yeni bir tipi olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Basit olarak, veri ambarı stratejik kararların alınmasında kullanıcıları destekleyen verilerin tutulduğu bir veri havuzu olarak tanımlanabilir. Bu veriler kullanımı kolay olacak, çok iyi raporlama performansı sağlayacak şekilde organize edilir. Eski verileri çözümlemek ve kullanıcı gereksinimlerini karşılamak için zamansal yaklaşımlar çok büyük önem arz etmektedir. Bu verilerden yararlanmak, güvenilir bir karar vermek ve gerçekçi bir sonuç elde edebilmek için, verilerin üzerinde yapılan değişiklikleri ve bu değişikliklerin zamanını öğrenmeliyiz. Ayrıca bu verileri belli bir düzene göre saklamalıyız. Bu çalışmada, data veri küpü dizayn edildi ve çift zamanlı, yarı yapılı formattaki zamansal değerler bu veri küpüne yüklendi. Ek olarak küpler sorgulandı ve bu sorgular tartışıldı. Sonuçlar şemaları ve grafikler ile açıklanıp ve desteklenmektedir. Yarı yapılandırılmış iç içe olan tabloları daha az zaman istemekte ve daha az yer kaplamaktadır. Tek yönlü veritabanı tasarlanmıştır. Sorgular, tek yönlü veritabanı içinde çalıştırılmakta ve sonuçları tartışmaktadır. Sonuçlar veri analizinde ve şirketlerin strateji geliştirmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the concept of data warehouse has begun to appear as a new type of complex decision support systems. The data warehouse can simply be defined as a pool of data that supports users in making strategic decisions. This data is organized in a way that will present easy use and excellent reporting performance. Data warehouse is considered the most important system in the data storage domain in the recent years; it is the system that prepares the reports rapidly, with high quality and effectively. Temporal approaches are very important while analyzing historical data and satisfy customer needs. They are required to know the old times and save changes that occur on data to get realistic results that can benefit of it and to support reliable decisions. In this study, we have created the tables and dimensions and uploaded them with temporal values in attribute time-stamped form. Then, cubes were queried and results were discussed. Then, the results are discussed and explained clearly and profoundly via some diagrams and charts. The time to execute each query measured in each Data Warehouse and relational database. According to these measurements, the execution time of queries in the data warehouse takes less time than the relational database. Furthermore, the data warehouse takes less space than the relational database. Outcomes of this study may be used for analysis and data strategy development companies.