Gölmarmara (Manisa) bağ alanlarında zarar yapan Empoasca decipiens Paoli, 1930 ve Asymmetrasca decedens (Paoli, 1932) (Hemiptera: Cicadellidae) türleri ve mevsimsel aktivitesi üzerine araştırmalar
Researches on species of Empoasca decipiens Ğaoli, 1930 and Asymmetrasca decedens (Paoli, 1932) (Hemiptera: Cicadellidae) that cause damage in Gölmarmara (Manisa) vineyards and their seasonal activity
- Tez No: 679000
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSEN AYDIN YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Birçok kültür bitkisinde zararlı olan Empoasca decipiens Paoli, 1930 ve Asymmetrasca decedens (Paoli, 1932) (Hemiptera: Cicadellidae) asmada da zarar yapan türlerdir. Bu türler, Gölmarmara yöresi bağ alanlarında çok yoğun olarak görülmeye başlamış ve önemli zararlılar haline gelmiştir. Çalışma, 2019 yılında Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde Buğdaylı, Akkavak, Göktepe, Akpınar ve Pirenlik yörelerinde olmak üzere beş bağ alanında yürütülmüştür. Karışık popülasyonlar halinde bulunan E. decipiens + A. decedens türleri, 15 günde bir, her bağda 50 asmadan 100 atrap sallanarak örneklenmiştir. Çalışma sonucunda bütün yörelerden toplam 11 232 adet E. decipiens + A. decedens ergini örneklenmiştir. Bu türlerin popülasyonu en azdan en çoğa doğru Pirenlik, Göktepe, Buğdaylı, Akpınar ve Akkavak şeklinde olmuştur. Pirenlik mevkisinde toplam 1 675 adet; Göktepe mevkisinde 1 815 adet, Buğdaylı mevkisinde 2 079 adet, Akpınar mevkisinde 2 560 adet ve Akkavak mevkisinde en yoğun olarak 3 103 adet Empoasca decipiens + Asymmetrasca decedens örneği tespit edilmiştir. Bu türlerin popülasyonu aylara göre değişiklik göstermiştir. Bu türler bağlarda Mayıs ayında hareketlilik göstermeye başlamıştır. Populasyon seviyesi en yüksek Temmuz - Ağustos aylarında görülmüştür. Ağustos ayının sonları ve Eylül ayından itibaren düşüşe geçmiştir. E. decipiens + A. decedens bağlarda önemli zararlar meydana getirmiştir. İlk olarak emgi yaptığı yapraklarda kıvrıklar meydana getirmiştir. Bitki öz suyunu emmesinden dolayı yaprakların kenarları beyazlaşıp sonra kahverengileşmiştir.
Özet (Çeviri)
Empoasca decipiens Paoli, 1930 and Asymmetrasca decedens (Paoli, 1932), which are harmful to many cultivated plants, are also harmful to grapevines. However, in recent years, these species have become important pests of grapevines. The study was carried out in five vineyard areas in the Gölmarmara district of Manisa in 2019, in the Buğdaylı, Akkavak, Göktepe, Akpınar and Pirenlik regions. E. decipiens + A. decedens species which found as mixed populations, were sampled every 15 days by shaking sweep net 100 times from 50 vines in each vineyard. As a result of the study, a total of 11,232 Empoasca decipiens + A. decedens adults were sampled from all regions. The population of these species has been as Pirenlik, Göktepe, Buğdaylı, Akpınar and Akkavak from least to most. A total of 1675 in Pirenlik; 1815 specimens of Empoasca decipiens + Asymmetrasca decedens were determined in Göktepe locality, 2079 in Buğdaylı location, 2560 in Akpınar locality and 3103 samples in Akkavak location. The population of these species varied by month. E. decipiens + A. decedens started to show activity in vineyards in May. The population level was highest in July - August. It has started to decline since the end of August and September. E. decipiens + A. decedens caused significant damage to the vineyards. First, it created curls on the leaves it sucked. As the plant absorbs the sap, the edges of the leaves turn white and then brown.