Treylerli araçlarda çekici kamyon kısmında kullanılan stabilizatörün çapının taşıt dinamiğine etkisi
The diameter of anti roll bar used in tractors unit of vehicle with semi trailer effect on vehicle dynmics
  1. Tez No: 410534
  2. Yazar: GÜVEN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET SEFA KURALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araçlardaki kritik elemanlardan birisi stabilizatördür. Bu eleman temel sistem dinamiği gereksinimlerini karşılamasının yanında maliyet, üretilebilirlik ve ağırlık konusunda da uygun olmalıdır. Stabilizatör, çalışma prensibi olarak basit bir burulma çubuğu şeklinde çalışmaktadır. Stabiliztör, sadece taşıtın yalpa hareketi esnasında taşıtın yalpa katılığını arttırmaktadır. Ancak yalpa katılığına vermiş olduğu katkı, taşıtın viraj karakteristiğini de etkilemektedir. Yapılan çalışmada, treylerli bir araç için literatürde belirtilen sınır koşullar doğrultusunda, gerekli stabilizatör yay katsayısı belirlenmiş ve temel mukavemet formülleri yardımıyla, bu yalpa katılığını veren stabilizatörün çapı belirlenmiştir. Bir çoklu cisim programı yardımıyla bir treylerli araç modeli oluşturulmuş ve bu model üzerinden, taşıt dinamiği özellikleri belirlenmiştir. Belirlenen stabilizatör çapına ve dolayısıyla burulma direngenliğine göre program içerisinde burulma yayı olarak modellenmiştir.Bu çalışmada, sadece çekici olarak ve treylerli olarak yapılan analiz sonuçlarına göre stabilizatör burulma katılığı belirlenmiştir. Oluşturulan model ile stabilizatörlü ve stabilizatörsüz treylerli araç modeli için aynı koşullarda yapılan bilgisayar simülasyonları sonucunda, stabilizatörün taşıt dinamiğine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stabilizer bar is one of the critical components of vehicles. That component has to meet the dimensional requirement of characteristics of the system dynamics as well as should be suitable in terms of reproducibility, cost and vehicle dynamics. Working principle of stabilizer bars is as basic torsional bars. Just increases the roll stiffness of vehicle during the roll motion. However, increasing the roll stiffness of vehicle due to stabilizer bar, affects the cornering characteristics. This study, stabilizer bar used to articulated vehicle stiffness were determined in accordance with the boundary conditions to be specified in literature and calculated diameter of stabilizer with the aid of the basic durability formulation. Aid of multi-body dynamics programs was created the articulated vehicle and defined the vehicle dynamics characteristics. Stabilizer was modeled as a torsional spring about to achieve the desired roll stiffness of vehicle. After that latest torsional stiffness of stabilizer determined according to analysis of just tractor modulus and with trailer modulus. As a result of analysis made under the same conditions of articulated vehicle model with stabilizer and without stabilizer, studied affected of vehicle dynamics characteristics.