Performance evaluation and measurement of quality management system in a product development department
Ürün geliştirme bölümünde kalite yönetim sistemi performans ölçümü ve değerlendirmesi
- Tez No: 410552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA AYŞE TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kalite müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilme yeteneğidir. Kalite yönetim sistemi ise; istenilen kalite seviyesine ulaşılması için yaratılmış, politika, prosedür, proses ve kaynaklardan oluşan, bir sistemler bütünüdür. Hızlı tüketim malları diğer sektör ürünlerine kıyasla daha ucuza ve daha hızlı satılan mallardır. Hızlı tüketim malları sektöründe rekabet çok ciddi boyutlardadır. Tüketiciler talepkardır ve hızlı tüketim malları sektörü olgun bir sektör olarak bir çok rekabet kabiliyeti bulunan ürün portföyüne sahiptir. Bu ürün portföyü sektörde faaliyet gösteren firmaların zamanla değişen müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermesi gerekliliğini oluşturmuştur. Bu sebepten dolayı, firmaların yeni ürün geliştirme süreçleri, daha yenilikçi ve daha hızlı ürün geliştirmeleri adına devamlı bir baskı altındadır. Bu tez, hızlı tüketim malları sektöründe faaliyet gösteren ABC firmasının ürün geliştirme bölümünde yeni ürün geliştirme prosesi olarak benimsenen Aşama Geçit prosesini kullanmaktadır ve ayrıca bu proses ABC firmasının kalite yönetim sistemini oluşturmaktadır. Bu tezde, firmanın Aşama Geçit prosesinde iyileştirilmesi gereken alanlar belirlenip, giderilmesi gereken eksiklikler bulunmuştur. Daha etkin, daha yalın ve daha üretken bir ürün geliştirme ve kalite yönetim sistemi için çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bulunan öneriler Arena simülasyon programı ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, önerilerin hızlı tüketim malları sektöründe yükselen ürün ve proses kalitesi ile daha hızlı yeni ürün geliştirme süreci için uygun olduğunu ispatlamıştır
Özet (Çeviri)
Quality is the ability of answering the consumer needs where the quality management system (QMS) is the combination of policies, procedures, processes and resources needed to reach required quality level. Fast Moving Consumer Goods (FMCG) are sold quickly and at relatively low price comparing to the products of other sectors. Competition in the FMCG has alwaysbeenquitewild. The consumers are demandingand as a matureindustry, FMCG has an increasingnumber of competingbrands. Thissituation has contributed to theneed of further react to the changes and to the customer needs very quickly. New product development process for the companies which operate in FMCG industry is under a constant pressure to deliver the goods on time with innovative product propositions which are mostly driven by the consumer needs. This thesis evaluates the performance of the quality management system of the Product Development Department of ABC Company that operates in FMCG sector. ABC Company has been using the Stage-Gate process as the new product development process. This new product development process also constitutes the QMS of ABC product development. This thesis finds out the drawbacks and gaps that need to be improved for the Stage Gate process of the company. These proposals have been suggested for more effective, leaner and productive product development and QMS process. These new proposals are analyzed with Arena simulation tool and the results reveal that the proposed approaches can effectively be used in practice for a shorter and more effective product development process in FMCG industry and for an increased product and process quality as well.