Design and construction of an infrared temperature measurement device that would make noncontact measurements from the body
Vücuttan temassız ölçüm yapan kırmızı-altı sıcaklık ölçüm cihazının dizayn ve inşası
- Tez No: 410551
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, gelen kırmızı-altı radyasyonu detekte eden ve ölçülebilir bir elektrik sinyaline dönüştüren kırmızı-altı radyasyon sensörü temelli bir vücut sıcaklık ölçüm cihazı tasarlandı ve inşaa edildi. Bu cihaz vücut yüzeyine hiçbir temasta bulunmadan gerçek zamanlı olarak vücut sıcaklığını ölçer. Bu çalışmada kullanılan kırmızı-altı radyasyon sensörü“Melexis Microelektronik Sistemleri”nin ürünü olan Melexis MLX906'dir. Ayrıca bu çalışmada“Atmel Corporation”ın bir ürünü olan ATmega328P mikro kontrolör, açık kaynak kodlu elektronik prototip olan arduinoya gömülü şekilde kullanılmıştır. Kırmızı-altı radyasyon ölçüm sensörleri temassız sıcaklık ölçüm mekanizmasının en önemli kısımlarından biridir. Bu tip sensörler, sensörün FOV (field of view)' u veya odak noktası tarafından görülen herhangi sıcaklık değişimini algılayıp, bu sıcaklık farkının miktarıyla orantılı elektrik sinyali üretirler. Ayrıca, bu çeşit sensör temelli bir sıcaklık ölçüm sistemi dijital ve civalı sistemlerden daha kullanışlıdır, çünkü bu çeşit ölçüm sistemleri dijital ve civalı tip ölçüm sistemlerden daha hızlı ve daha kolaydır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, a body temperature measurement device based on an IR (Infra-Red) radiation sensor which detects incoming IR radiation and converts it into a measurable electrical signal is designed and constructed. This device measures body temperature without any contact with the body surface as well as in real time. The IR radiation sensor that is used in this study is Melexis MLX9061 which is produced by“Melexis Microelectronic Systems”. In addition, in this study, ATmega328P microcontroller, a product of Atmel Corporation, is used as an embedded system in the Arduino open source code electronic prototype. The IR radiation measurement sensor is one of the most important parts of the mechanism of the non-contact temperature measurement. These kinds of sensors perceive any changes of temperature that is seen by the focus point or FOV (field of view) of the sensor and produce an electrical signal proportional to the amount of the temperature differences. Also, a temperature measurement system that is based on this kind of sensor is more useful than digital and mercury systems, because these kinds of measurement systems are faster and easier than the digital and mercury types of measurement systems.