Reklamın güdüleyici unsurları ve tüketici davranışlarında güdülemeye etki eden faktörler
Motivation aspect of advertising and the factors of motivation in consumer behaviors
- Tez No: 41056
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Reklam, bugünün tüketim toplumlarında, üretici ile tüketici arasındaki mal ve hizmet akışım sağiayan büyük bir sektör haline gelmiştir. Günümüz reklamcılık anlayışına uygun örneklerine, ilk olarak 15. yüzyıl Avrupasında afiş olarak, 18. yüzyılda ise gazete ilanları şeklinde rastlanmaktadır. Türkiye'de Reklam Sektör'ü 1964'ten itibaren kulanımına geçilen ofset tekniği, 1972 yılında da televizyonun kapsamlı yayma geçmesiyle, gelişmeye başlamış, buna paralel olarak da reklam çalışmalarının kalitesinde bir artış gözlenmektedir. Bireyin çevre ile olan etkileşim süreci olarak tanımlanabilecek insan davranışı, temelde tüketici davranışının ana yapışım oluşturur. Her düşünce duygu ve eylem insan davranışının bir parçasıdır. Satın alma davranışının gerçekleşmesi için,bir ihtiyacın ortaya çıkması, her zaman tüketiciyi harekete geçiren bir güç değildir. Tüketicinin çeşitli nedenlerle seçme olanaklarının artması tüketici davranışlarına olan ilgiyi ister istemez geniş boyutlara ulaştırmıştır. Tüketici ise, onca gürültü arasında ürünü, markayı algılaması imkansız hale gelmiştir. Tüketiciyi direkt olarak alıma iten böylesi güçlü güdülerin ne olduğu sorusu gündeme gelmektedir. Yapısı itibariyle reklamlardan kafası karışmış olan insan, çeşitli güdülerin etkisiyle satın alma kararım verebilmektedir. Reklam sektörü bu aşamada, - Renklerin, insanlar üzerindeki bir ömür boyu oluşarak, bilinç altına işleyen tecrübelerden, - Bir bakışta temsil ettikleri ürünü veya hizmeti hatırlatan işaret ve sembollerden - İnsanın kendi yaşamında, yaşama güdüsünde yer alan zenginlik, güç, cinsel çekicilik, sevgi, geleneklere uygunluk gibi özelliklerden biri ya da birkaçının oluşturduğu reklamın psikolojik dilinden, - Motoryağından gübreye kadar hemen hemen tüm ürünlerin reklamında kullanılan erotik imajlardan, - İnsanların, tanınmış kişilerle empati (özdeşleyim) yapma gibi özelliklerden yararlanarak, tüketiciyi yönlendirmektedir. Genel anlamda, sonunda davranış adı verilen olayın meydana gelmesine sebeb olan arzular, eğilimler, özlemler olarak açıklanan güdü, insanları belirli davranışlara yönelten psikolojik olaylar zinciri, şeklinde tanımlanmaktadır. Bu davranışları ortaya çıkaran içsel ve çevresel koşullar, güdülemeyi etkiyen faktörlerdir. Bunlar algılama, tutum, kişilik, öğrenme, aile, kültürel etmenler, sosyal sınıf ve bireysel etkilerdir.
Özet (Çeviri)
Advertising, which provides the flow of products and services between manufacturers and consumers, has become a large sector in todays consumer society. The first appropriate examples of todays advertising can be seen in Europe during the 15th century as posters as posters and during the 18th century as newspaper ads. The advertisement sector in Turkey has developed since 1964 with the usage of the offset technique, and the wide brodcasting of the television since 1972, and parallel to these developments a rise in the quality of advertising can be observed. The human behaviour which can be defined as the process interaction between the individual and the environment, builds up the main structure of the consumer behaviour. Each thought, feeling and action is a part of the human behavior. The apperence of a need does not always force the consumer inorder for the act of buying to take place. The wide choice given to the consumer has widened the interest to consumer behavior, automatically. Amongst all these complications, it has become impossible for the consumer to percive the label. The question asking what the strong motives that direct the consumer to directly buy, has entered the agenda. The individual who has become confused by the advertisements due to his nature, can give the decision to buy with the effect of various motives. The advertisement sector, in this phase, directs the consumer by; - The experience that colour has a lifetime effect on humans as it subconciosuly affects a person, - The signs and symbols that affect people in first" sight and which resemble a service or a product, - The psycological language of advertising made up of richness, power, sexual attraction, love, traditions which are apparent at ones life or motive of life, - The erotic images used at the advertisement of products ranging from engine oil to fertilizers, - The tendency of people to identify themselves with well known people. In the general sense, the motive which can be explained as desires, tendencies, wills that result in the event called as behaviour, can bedefined as psycological events directing a person to certain behaviours. Internal and environmental conditions that result in these behaviour are factors affecting motivation. These are perceiving, manner, personality, learning, family, cultural aspects, social class and individual impacts.