Sanayi yapılarında çelik malzemeli taşıyıcı sistem kullanımının irdelenmesi ve bir proje önerisi geliştirilmesi
Examination of steel framed industrial buildings and cordially, design of a project proposal
  1. Tez No: 410569
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hızla gelişen ve sanayileşen Türkiye'de fabrika yapının sayısında ve çeşidinde büyük artışlar gerçekleşmektedir. Bir yandan malzeme ve teknoloji alanındaki yenilikler ve gelişmeler, diğer yandan fabrika yapılarındaki artış; fabrika yapılarının bu bağlamda konu olarak ele alınmasını ve incelenmesini gerekli kılmaktadır.“Sanayi Yapılarında Çelik Malzemeli Taşıyıcı Sistem Kullanımının İrdelenmesi ve Bir Proje Önerisi Geliştirilmesi”başlıklı bu çalışma, Giriş, Sanayi Yapılarının Tarihsel Gelişimi ve Tasarım Yaklaşımları, Sanayi Yapılarında Kullanılan Çelik Malzemeli Taşıyıcı Sistemleri, Çelik Malzemeli Taşıyıcı Sisteme Sahip Sanayi Yapılarıyla İlgili Örnekler Ve İrdelenmesi, Sonuç olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır ve sanayi devriminden günümüze fabrika yapılarının gelişimi ile taşıyıcı sistem özelliklerini irdelemektedir. Birinci bölüm olan 'Giriş' bölümünde; çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmanın yöntemi anlatılmaktadır. İkinci bölüm olan 'Sanayi Yapılarının Tarihsel Gelişimi Ve Tasarım Yaklaşımları' bölümünde; sanayi yapılarının Sanayi Devrimi ile başlayan dönemsel şartları ve yeni mekansal ihtiyaçlar doğrultusundaki gelişimi anlatılmaktadır. Daha sonrasında bu değişimlerle birlikte ortaya çıkan sanayi yapıları için dikkat edilmesi gereken tasarım yaklaşımlarına değinilmiştir. Üçüncü bölüm olan 'Sanayi Yapılarında Kullanılan Çelik Malzemeli Taşıyıcı Sistemler' bölümünde; çelik malzemeli elemanlar kullanılarak elde edilmiş ve standart hale getirilebilmiş sanayi yapılarında kullanımları yaygın bazı taşıyıcı sistemleri ve sağladığı avantajlar anlatılmıştır. Dördüncü bölüm olan 'Çelik Malzemeli Taşıyıcı Sisteme Sahip Sanayi Yapılarıyla İlgili Örnekler Ve İrdelenmesi' bölümünde; dünyada, son yıllara ait çelik malzemeli elemanlara sahip farklı taşıyıcı sistemler ile inşa edilmiş üretim odaklı sanayi yapılarına ait yedi örnek ve incelemelerine yer verilerek kronolojik olarak anlatılmıştır. Çelik malzemeli elemanlar kullanılarak elde edilmiş farklı taşıyıcı sistemleri içeren örnekler, bazı yapısal özellikleri ile karşılaştırılmış ve üretim odaklı sanayi yapıları için bu örneklerin sağladığı avantajlara değinilmiştir. Ek olarak çelik malzemeli elemanlarla bu yapım sistemleri kullanılarak bir proje önerisi getirilmektedir. Son olarak 'Sonuç' bölümünde, konu ile ilgili edinilen bilgiler ve irdelenen örnekler ışığında bugün, fabrika yapılarının tasarımı ve taşıcı sistem seçimi konusunda elde edilen çıkarımlar anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The number and the sort of factories in growing and being industrialised Turkey by the time, is increasing rapidly. The developments about materials and the technologies and increasing numerous factories make this situation to be examined. The study with the subject of“Examination Of Steel Framed Industrial Buildings And Cordially, Design Of A Project Proposal”is composed of five parts named Introduction, History of Industrial Buildings and Basic Design Instructions, Steel Construction Systems of Industrial Buildings, Industrial Building Examples Constructed With Steel Construction Systems and Examination, Conclusion. In the first chaper; study's purpose, scope and study method is explained. In the chapter of“History of Industrial Buildings and Basic Design Instructions ”, industrial buildings and the progress been through by the time for those buildings are explained. After that, important design proaches which affects directly processes of building workout and construction are examined. In the chapter of 'Steel Construction Systems of Industrial Buildings', some steel constuction systems which has been standardised and advantages of those systems are examined. In the chapter of 'Industrial Building Samples Constructed With Steel Construction Systems and Examinaton of Samples', seven buildings which have been constructed with those steel construction systems are analyzed chronologically. Finally samples are comprasioned and examined through their systems and advantages. Additionally a steel constructed model suggestion, which is using steel construction methods and systems takes place. Finally in the 'Conclusion' chapter, concepts and informations which are taken place in the theoretical part of the study are evaluated and the importance of the steel which used in construction systems that has direct effects for industrial buildings layouts and advantages are explained.