Positioning of radio sources via estimation of direction of arrival
Radyo kaynaklarının pozisyonun geliş açısı kestirimi yardımıyla belirlenmesi
  1. Tez No: 410581
  2. Yazar: SERKAN KOCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN GÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Radyo kaynaklarının konumlandırılması konumu bilinmeyen radyo kaynaklarının bir referans noktasına göre üç boyutlu uzayda konumunun kestirilmesidir. Radyo kaynaklarının konumunun belirlenmesine dayalı bir sistem yaya veya araç takibi ve navigasyonu için kullanılabilir. Radyo kaynaklarından yayılan sinyallerin geliş yönünün kestirilmesi radyo kaynağının konumunun kestirilmesinde kullanılabilir. Anten dizi sistemi uygun dizi sinyal işleme yöntemleri ile geliş yönünün kesitirilmesini mümkün kılmaktadır. Düzgün dağılımlı doğrusal anten dizileri ile sinyalin geliş yönünün kestirimini yapan çoklu sinyal sınıflandırma algoritması en yaygın kullanılan yöntemdir. Sinyal kaynağının azimut ve yükselti açılarının kestirilmesi üç boyutlu uzayda küresel koordinatlara göre konumunun belirlenmesi için kullanılabilir. Bu çalışmanın temel amacı geliş yönü kestirimi ile çoklu radyo kaynaklarının eş zamanlı konumlandırmasını yapan aktif sistemin tasarımıdır. Radyo kaynakları konumlandırma aktif sisteminin performasının incelenebilmesi için Matlab tabanlı benzetim programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Positioning of a radio source is the estimation of location of the radio source in three dimensional (3-D) space with respect to a reference point. A system, based on positioning of radio sources can be used for pedestrian or vehicle tracking and navigation. The direction of arrival estimation of a signal emitted by a radio source can be used to estimate the location of the radio source. An antenna array system enables the direction of arrival estimation with proper array signal processing methods. The multiple signal classification (MUSIC) algorithm has been the most widely used method that estimates the direction of arrival of a signal received by a uniform linear array antenna system. The estimation of the azimuth and the elevation angles of a signal can be used to determine the position of the signal source in 3-D space with respect to the spherical coordinate system. The main goal of this study is to design an active system that simultaneously determines the position of multiple radio sources via the estimation of direction of arrival. A Matlab based simulation software has been developed to examine performance of the active radio source positioning system.