Porphyrin functionalized single-walled carbon nanotubes and their absorption and emission properties
Porfirin esaslı karbon nanotüpler ve absorpsiyon ve emisyon özellikleri
  1. Tez No: 410582
  2. Yazar: DEMET KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada porfirin monomerlerinin, 5,15–bis(4-(2,5,8,11-tetraoksatridekan-13-iloksi)fenil)-10,20-bis(3-iodofenil)porfirin çinko (5a) ve 5,10–bis(4-(2,5,8,11-tetraoksatridekan-13-iloksi)fenil)-15,20-bis(3-iodofenil)porfirin çinko (5b), ve bunların oligomerleri olan 6a'nın ve 6b'nin absorpsiyon ve emisyon özellikleri tanımlanmıştır. Titrasyon deneyleri çözeltilerdeki su yüzdeleri değiştirilerek THF içerisinde gerçekleştirildi. THF içerisinde elde edilen spektruma kıyasla suda uzun dalga boyuna kayma gözlenen spektruma sahip olan monomerlerin optik özellikleri (UV-vis ve floresans spektrumu) rapor edildi. Yeni hazırlanmış porfirinler kovalent olmayan hibrit materyaller oluşturmak için SWCNT ile karıştırıldı. SWCNT örnekleri 5a ve 5b porfirinleri ve bunların 6a ve 6b oligomerleri varlığında ultrasonifikasyona maruz bırakıldı ve santrifüjlendi. 5a, 5b, 6a ve 6b'nin SWCNT yüzeyinde oluşturduğu bağ absorpsiyon ve emisyon spektroskopileri ile araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study porphyrin monomers, 5,15–bis(4-(2,5,8,11-tetraoxatridecan-13-yloxy)phenyl)-10,20-bis(3-iodophenyl)porphyrin zinc (5a) and 5,10–bis(4-(2,5,8,11-tetraoxatridecan-13-yloxy)phenyl)-15,20-bis(3-iodophenyl)porphyrin zinc (5b), and their oligomers 6a and 6b were characterized by absorption end emission properties. The titration experiment of the monomers was carried out in THF by changing the solution percent of water. The optical properties (UV-vis and fluorescence spectra) of the monomers that possess slightly red-shifted optical spectra in water compared to the spectra obtained in THF are reported. The newly prepared porphyrin constructs were also mixed with SWCNTs to generate noncovalent hybrid materials. SWCNT samples were ultrasonicated in the presence of porphyrins 5a, 5b and their oligomers 6a, 6b and then centrifugated. Binding of 5a, 5b, 6a, 6b onto surfaces of SWCNTs was investigated by absorption and emission spectroscopy.