Preparation of a gis based emission inventory of biogenic volatile organic compounds (BVOC) in Turkey
Türkiye'deki biyojenik uçucu organik bileşiklerin CBS tabanlı emisyon envanterinin hazırlanması
  1. Tez No: 410584
  2. Yazar: HÜSNÜ KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ELBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Biyojenik kökenli uçucu organik bileşiklerin (BVOC) doğadaki en önemli kaynağı ormanlık alanlardır. Bitkiler gerçekleştirdikleri fotosentetik aktiviteler ve solunum sonucunda temel fotosentez ürünleri ile birlikte önemli miktarlarda uçucu organik bileşikleri de atmosfere verirler. Bu bileşikler; başta isopren, terpenler (monoterpenler ve sesquiterpenler) ve oksijenli uçucu organik bileşiklerdir. BVOC'ler, atmosferde fotokimyasal reaksiyonlarla ozon ve diğer oksidantların oluşumunda rol oynarlar. Bu fotokimyasal reaksiyonların sonucunda dolaylı olarak hava kalitesinin bozulmazına ve insan sağlığının olumsuz etkilenmesine sebep olurlar. Bu çalışma kapsamında ülke geneli BVOC emsiyonlarının hesaplanması hedeflenmiştir. Envanterin hazırlanmasında; dinamik test odası yöntemiyle, arazi çalışmaları sonucunda ülkemiz ormanlarında en yaygın görülen otuz bir ağaç türü ve yedi endemik tür için örneklemeler yapılmış ve sonrasında gaz kromatografisi-kütle spektrometresi ile analizlenmesi sonucu hesaplanan emisyon faktörleri kullanılmıştır. Ülke geneli ibreli ve geniş yapraklı ağaçların bulunduğu yaklaşık yirmi iki milyon hektarlık ormanlık alan orman envanteri verileri yardımıyla coğrafi bilgi sistemi yazılımlarıyla proses edilerek konumsal dağılımları ulusal ölçekte hazırlanmıştır. Bu çalışma ilk kez ülkemize ait üretilen özel emisyon faktörleri kullanılarak hazırlanan detaylı ulusal bir BVOC emisyon envanteri olması sebebiyle önemlidir. Ayrıca bu envanter çalışması sonraki model çalışmalarına da temel teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The main source of biogenic volatile organic compounds (BVOCs) is the terrestrial vegetation. Plants synthesize BVOCs in substantial amounts during respiration and photosynthesis and emit to the atmosphere. BVOCs emitted from plants play a significant role in the photochemical processes and contribute to tropospheric ozone and secondary organic aerosol (SOA) formation in the presence of nitrogen oxides (NOx) and sunlight. As a result of these photochemical reactions, BVOCs indirectly deteriorate air quality and affect human health. The main aim of this study is to inventory BVOC emissions in Turkey. In recent studies, emission rates of isoprene, monoterpenes, sesquiterpenes, and oxygenated VOCs from thirty one commonly grown tree species and seven endemic tree species in the forested areas of Turkey were determined using a dynamic-enclosure sampling method in the field followed by thermal desorption (TD) gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) analysis in the laboratory. Using specific emission rates of tree species obtained from these previous studies, a spatially and temporally resolved national emission inventory of BVOC emissions in the forested areas of Turkey was prepared within the scope of this study. Emissions were distributed to a forested area of about twenty two million ha including coniferous and broadleaved species. This study provides the first detailed spatially high resolution based BVOC emissions inventory in Turkey. The inventory will serve as a database for further modeling studies.