Nanoakışkanların viskozitelerinin incelenmesi
Investigation of the viscosity of nanofluids
- Tez No: 410585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPASLAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, tanecik boyutu, tanecik katkı oranı ve sıcaklığın nanoakışkanların reolojik özelliklerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneysel çalışma, farklı tanecik çapına (10 nm ve 30 nm) ve hacimsel konsantrasyonlara (yüzde 1, 2, 3 ve 6,33) sahip alumina-su nanoakışkanlar ile 5-50 santigrat derece sıcaklık aralığında gerçekleştirilmiştir. Reolojik ölçümler sonucunda, numuneler Newton tipi akışkan davranışı göstermiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar, literatürde yer alan efektif viskozite modelleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlardan, artan tanecik çapı ve katkı oranı ile numunelerin viskozitelerinin arttığı görülmektedir. Öte yandan sıcaklıktaki artışa bağlı olarak numunelerin viskoziteleri, baz akışkan suya benzer bir eğilim ile azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of the particle size, particle concentration and temperature on the rheological properties of nanofluids. Experimental investigations were performed with alumina – water nanofluids with different particle sizes (10 nm and 30 nm) at different volume concentrations (1, 2, 3 and 6.33 percentages as volumetric) at varying temperature range from 5 to 50 centigrade degrees. The results of the rheological measurements indicate that, nanofluid samples show a Newtonian fluid behavior. Also, some comparisons were made between the experimental results and effective viscosity models from the literature. From our results it is seen that viscosity of the samples increases with the increase in particle size and concentration. On the other hand viscosity of the samples decreases with the increase in temperature in a similar trend as the base fluid water.