Karbon nanotüplü kompresör yağlarının dinamik viskozitelerinin deneysel incelenmesi
Experimental study on the dynamic viscosity for the blends of carbon nanotubes with compressor oils
- Tez No: 467717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELİM DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Nanoakışkanların kararlılıklarının araştırılması ve viskozite gibi termofiziksel özeliklerinin ölçümü, nanoakışkan temelli termal sistemlerin tasarlanmasında hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada, fonksiyonelleştirilmiş çok cidarlı karbon nanotüp (MWCNT) ve soğutma sistemi kompresörlerinin yağlarının karışımından oluşan süspansiyonların kararlılıkları ve viskoziteleri deneysel olarak araştırılmıştır. Çok cidarlı karbon nanotüpleri fonksiyonelleştirmek için −OH ve –COOH eklenmiş ve bu %65 kütlece yüzde konsantrasyonda nitrik asit solüsyonu kullanılarak sağlanmıştır. Çok cidarlı karbon nanotüplerin duvarlarına eklenen fonksiyonel grupları belirlemek için Fourier Dönüşümlü Kızıl Ötesi (FTIR) spektroskopi analizleri yapılmıştır. Sonrasında % 0,1 kütlece yüzde konsantrasyona kadar miktarlarda karbon nanotüpler, dört farklı viskozite değerinde kompresör yağının içinde dağılacak şekilde solüsyon hazırlanmıştır. Kompresör yağlarının viskozitesi arttıkça karbon nanotüp temelli nanoakışkanların kararlılıklarının da iyileştiği gözlemlenmiştir. Nanoakışkanların viskozitesi 15-50 °C aralığında sekiz farklı sıcaklıkta ölçülmüştür. Literatürdeki en geçerli korelasyonların sonuçları deney verileri ile uyumludur. Son olarak nanoakışkanların viskoziteleri için doğrusal, parabolik, Gauss ve Lorentz fonksiyonları şeklinde korelasyonlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of nanofluid stability and measurement of thermophysical properties such as viscosity are vital for the design of nanofluid-based thermal systems. In this paper, the stability and viscosity of nanosuspensions combined of functionalized multi-wall carbon nanotubes (MWCNTs) and refrigeration compressor oil have been investigated experimentally. To functionalize MWCNTs, 65 wt% nitric acid solution has been used to attach −OH and −COOH groups. Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy analyses have been conducted to determine the functional groups attached to the surfaces of MWCNTs. Next, functionalized MWCNTs with mass concentrations up to 0.1% have been dispersed in refrigeration oil with four different values of viscosity. It is observed that with increasing the viscosity of the base oil, the stability of MWCNTs based nanofluids ameliorates. Next, the viscosity of nanofluids has been measured at a temperature range of 15 °C to 50 °C. Moreover, well-known empirical correlations have been evaluated for the validation study. Finally, four correlations involving plane, paraboloid, Gaussian, and Lorentzian functions are proposed for the viscosity of nanofluids.