CaO ilavesiyle duvar karosu bünye renginin açılması
Bleaching of wall tiles body with addition of CaO
  1. Tez No: 410592
  2. Yazar: GÖKÇE GAMZE ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Geological Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Seramik sektörü, ağırlıklı olarak kil ve yanında birtakım tamamlayıcı malzemeleri (kuvars, feldspat, kalsit vb.) çeşitli ölçülerde kullanarak, çeşitli kullanımlara yönelik farklı reçeteler oluşturur. Bu süreçte çeşitli fiziksel özellikler dikkate alınmalıdır. Bunlardan bir tanesi de seramik bünyenin rengidir. Ülkemizde seramik sektöründe kullanılan bölgesel killerin genelde demir oksit içeriklerinin fazlalığı sebebiyle koyu renkli olması, ortaya çıkan seramik bünyenin de koyu renkli olmasına sebep olmaktadır. Seramik bünye üzerinde beyazlatma amacıyla yapılabilecek çeşitli işlemler ise üretim maliyetini arttırmaktadır. Bünyenin beyazlatılması için düşük maliyetli çözümler geliştirmek amacıyla yapılan araştırmalar dâhilinde, kalsiyum oksit ilavesinin bünyenin rengine ve diğer fiziksel özelliklerine etkisini incelemek için akışkanlık, yoğunluk, su emme, kuru mukavemet deneyleri ve kimyasal analiz yapılmış ve sonuçlar derlenerek tablo ve grafikler haline getirilip bu tezin konusunu oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Ceramics industry produces various recipes using different combinations of clay and certain supplementary products(quartz, feldspar, calcite etc.) to be used for different purposes, and in doing so it has to consider certain phsyical criteria. One of these criteria is the color of the body. The clay used in the ceramics industry in Turkey includes iron oxides, which result in the actual body of the ceramic having a dark color. The cost of production increases with various techniques that may be applied on the body for bleaching. As a part of the researches conducted to find a relatively low cost solution for the bleaching of the body, experiments were done with adding calcium oxide in order to observe it's effects on the color and other physical attributes of the body, and the results presented as the subjects of this thesis.