Kompozit onarım bölgesinin kırılma davranışları üzerindeki etkileri
Effects of composite repair region on fracture mechanics
  1. Tez No: 410593
  2. Yazar: SEFA BURAK YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, hem bir yüzü hem de iki yüzü birden dikdörtgen bir geometriye sahip kompozit yama ile onarılmış bir izotropik levhadaki çatlak ucu gerilme şiddet faktörü, çekme yükü etkisi altında sayısal olarak hesaplanmıştır. Bu izotropik tabaka üzerinde yama kalınlığı, yama genişliği ve çatlak uzunluğu gibi değişken parametrelerin etkisi incelenmiştir. Bu parametrelerin farklı durumları için analizler yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Gerilme şiddet faktörleri değerleri lineer elastik olarak çözülmüş ve sonuçları analitik hesaplamalarla kıyaslanmıştır. Simetriden dolayı plağın sadece çeyreği göz önüne alınmıştır. Çözümde çatlak ucu yer değiştirmeleri, bir sonlu elemanlar paket programı olan ANSYS ile bulunmuştur ve tamir edilmiş levha üç boyutlu olarak modellenmiştir. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde sunulmuştur. Bu sonuçlar, önceki çalışmalar ve analitik çözümlerle iyi bir uyum sergilemiştir. Ayrıca yamasız model içinde sonuçlar çıkarılıp yamalı model için elde edilen sonuçlarla karşılaştırma yapılmıştır. Nümerik elde edilen sonuçlar ışığında ideal bir yamaya ilişkin değerlendirme ve tartışmalara son bölümde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the crack tip stress intensity factor of an isotropic plate which was repaired by using both one side and other side of the rectangular composite patch was calculated numerically under tensile load effect. The variable parameters such as patch thickness, width of patch and crack length were investigated onto this isotropic plate. Different conditions for these parameters were analyzed and the results were compared each other. The values of stress intensity factors were solved as linear elastic and the results were compared by using analytical calculations. Only a quarter of the plate was considered due to the symmetry of the plate. The crack tip stress intensity factors were solved by using a commercial software, ANSYS which was a finite element programme and they were modeling as the cracked plate. Results were presented in the graphics and tables. The results are in a good agreement with previous studies and analytical solutions. Unpatched model was also analyzed and the results were compared to the one obtained by patched model. Optimum patch conditions were discussed based on the numerical and experimental results given in our study.