GIS based 3D campus model: DEU Tinaztepe Campus case
CBS tabanlı 3D kampüs modeli: DEÜ Tınaztepe Kampüsü örneği
- Tez No: 410599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezde, üç boyutlu interaktif kampüs haritalarının uygun kıstasların belirlenerek ve Dünya örnekleri incelenerek, Dokuz Eylül Üniversitesi, Tınaztepe Kampüsü için uygulanabilir bir çalışma nasıl olabileceği değerlendirilmektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndan alınan kâğıt baskı halinde bulunan Tınaztepe Kampüsündeki bazı fakülte binalarına ait bütün kat planları, bina kesitleri, cephe çizimleri, çatı detayları elde edilmiştir. Diğer fakülte ve enstitü binalarının çizimleri ise sayısal veri olarak bilgisayar ortamında Fen İşleri Daire Başkanlığı'ndan elde edilmiştir. Modellemenin doğruluğunun sağlanması için çizimler ile farklı açılardan, farklı zamanlarda çekilmiş bina fotoğrafları karşılaştırılması yapılmıştır. Bu tezde, bina modellerini oluşturmak için kâğıt baskı halindeki proje çizimlerinin hepsinin taratılarak çizim programları yardımı ile sayısal veri haline dönüştürülmüştür. Program üzerinde ölçeklendirmesi yapıldıktan sonra, her bir bina için taratılan bina çizimleri ile çekilmiş bina fotoğrafları arasında karşılaştırmalar yapılmış olup üç boyut modellemeler buna göre hazırlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, modelleme çalışmasının bilgisayar teknolojileri ile doğrudan bağlantılı olduğunu göstermektedir. Üç boyutlu ve gerçek zamanlı modellemelerin, veri tabanı ile ortak bir dilde çalışmasına ayırılması gereken bütçenin yüksek değerlerde olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı Dünya örneklerine bakıldığında üç boyutlu interaktif kampüs harita çalışmalarının daha çok Kuzey Amerika kıtasındaki üniversitelere sağlanan yüksek bütçeli kaynaklar ile hazırlanabildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, appropriate criteria were identified for 3D interactive campus maps and the examples in the worldwide was evaluated, such that how can these criteria be administered for Dokuz Eylül University Tinaztepe Campus was examined as a case study. All the floor plans, building sections, facade drawings, and roof details that belong to some of the buildings on Tinaztepe campus were obtained in a hardcopy format from the Department of Technical Services of Dokuz Eylül University. Drawings of other faculties and institute buildings were obtained in numerical data format from the Department of Technical Services. For the purpose of verifying the accuracy of the 3D modelling, the drawings were compared with buildings photos' that were taken from various angles and in different times. In this thesis, all the project drawings that are in a hardcopy format were scanned and they were converted into numeric data by the help of drawing software. Once the scaling of the buildings were done with the software programme, the 3D modelling were generated based on the comparisons between building photos and building drawings that were scanned for each building. The results of this thesis show that 3D modelling studies are directly linked to computer technologies. It has been comprehended that the budget, that is supposed to be created for the purpose of data base integration with 3D and real time modelling, equals a massive amount of money. Because of this reason, as far as the examples of 3D interactive campus maps in the worldwide are concerned, the campus maps of the universities in North America continent are mostly generated with high budget sources that are supplied to them.