Modeling and solving assembly line design problems by considering human factors with an application
Montaj hattı tasarım problemlerinin insan faktörleri dikkate alınarak modellenmesi çözümü ve bir uygulama örneği
  1. Tez No: 410600
  2. Yazar: NUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Otomobil kablo ağıüretim alanı, alt montaj ve montaj hattı olarak iki gruba ayrılır. Montaj süreci genel olarak alt montaj, montaj hattı, zenginleştiricilerin uygulanması ve elektriksel test aşamalarından oluşmaktadır. Bu çalışmada kablo ağıüretiminde montaj hattı dengelemeproblemi açıklanmaktadır. Hat dengelemesi yaparken aynı zamandamontaj istasyonlarının ergonomik olarak tasarlanabilmesine, birbirine benzer işlerin gruplanmasına dikkat edilmiştir. Amaç işlerin kabul edilebilir ergonomik risk seviyelerini tespit etmek ve ergonomik kısıtları da dikkate alarak dengelemenin yapılamasıdır. Bu tez çalışması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen 1512.STZ.2012-2 numaralı bir San-Tez projesinin parçasıdır.
Özet (Çeviri)
Automobile cable network(harness) production area is divided into two groups as sub assembly and assembly line. Balancingprocess is generally consisted of sub assembly, assembly line, enrichment assembly andelectrical test.In this thesis, harness assebly line balancing problem is studied. While assembly line balancing is done at the same time pay attention that the assebly stations are ergonomically designed and the similiar tasks are grouped together. The goal is detected the acceptable ergonomic risk levels and made the balancing by considering ergonomic constraints. This study is a part of a San-Tez project that has a 1512.STZ.2012-2 project number which is supported by Ministry of Science, Industry and Technology of Turkey.