Endüstriyel tesiste enerji verimliliği üzerine bir çalışma
A case study in energy efficiency in industrial plant
- Tez No: 410601
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TAVMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Enerji verimliliği; aynı miktarda işin veya hizmetlerin daha az enerji kullanarak elde edilmesini kapsamaktadır. Dünyanın mevcut kısıtlı kaynakları ile elde edilen enerjinin, ekonomik ve çevresel maliyetleri dikkate alındığında, bu enerjinin verimlilik esasına göre kullanılması yaşadığımız yerküre ve ekonomi açıdan önemli katkılar sağlayacaktır. Enerji verimliliği endüstriyel işletmelerde aynı işlevi yerine getirebilmek için daha az enerjinin kullanımının sağlanması işletmenin ekonomik verimliliği, ülke ekonomisi ve yaşanabilir bir dünya için zorunluluktur. Çalışmamızın temelini oluşturan endüstriyel tesislerde enerji verimliliğinin uygulanabilirliği için incelenen; Jantsa Jant San. Tic. A.Ş.'nin Aydın OSB de bulunan jant imalat fabrikasında 02.09.2013–08.11.2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen“Detaylı Enerji Etüt”çalışmalarında fabrikanın tüm bölümleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu incelemelerde enerjinin boşa harcandığı kaynaklar, yanlış ve eksik yalıtım, verimli çalışmayan ekipmanlar ile kayıp-kaçak gerçekleşen enerji noktaları tespit edilmiştir. Olumsuz durumun giderilmesine yönelik enerjinin verimli kullanımı ekseninde öneri ve projeler ortaya konulmuştur. Bu çalışmada ayrıca işletme genelinde tüketilen enerjinin genel hatlarıyla dökümü çıkarılarak yapılabilecek verimlilik arttırıcı uygulamalarda tahmini tasarruf miktarları hesaplanmıştır. Enerji tasarruf potansiyelini, enerji kayıplarını ve sera gazı emisyonlarını belirlemek, bunlarla ilgili geri kazandırıcı veya önleyici tedbirleri teknik ve ekonomik boyutları ile ortaya koymak amaçlanmıştır. İşletme şartlarında ölçümler ve hesaplamalar yapılarak önleme veya geri kazanma potansiyelleri tahmin edilmiş, etüt sonuçları kullanılarak uygulanabilecek önlem seçenekleri teknik ve ekonomik özellikleri ile analiz edilmiştir. Bu kapsamda, en uygun önlemler seçilmek suretiyle daha sonra uygulaması düşünülen verimlilik arttırıcı projelere yönelik bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency includes the usage of less energy for the same amount of work. The energy obtained with the limited resources in the world when economical and environmental costs are taken into account, will make a significant contribution to our earth and economy. Energy efficiency in industrial plants to fulfill the same function, providing the use of less energy usage for economies of countries and livable world is essential. For the feasibility of application of energy efficieny within the scope framework of our project“Detailed Energy Audit”between the dates of 09/02/2013-08/11/2013 in the work of all departments of JANTSA Rims Industrial Trading Co. which is a rim manufacturing plant in Aydın organized industrial zone were examined in detail. In this examination, the energy wasted from resources, poor and missing insulation, inefficient equipment with energy points that occur leakage and loss have been identified. To eliminate the negative condition on the axis of efficient use of energy, projects and recommendations have been introduced. This study also outlined the energy consumed across the enterprise dump and productivity enhancing applications were made by subtracting the estimated amount of savings are calculated. To determine the potential for energy savings, energy losses and greenhouse gas emissions, related to such recovery or preventive measures intended to demonstrate the technical and economic dimensions. The potential of prevention and recovery is estimated by the measurements and the calculations under operating conditions, then by using this applicable prevention options are were analyzed by technical and economical characteristics. In this context, providing that the most suitable measures have been chosen, the information about the projects that will increase the efficiency for the future applications has been demonstrated.