Using experimental design to improve product quality and an application
Ürün kalitesini geliştirmede deney tasarımı kullanılması ve bir uygulama
- Tez No: 410602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ALPAYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Firmalar arası artan rekabet ile birlikte, işletmelerin ayakta durabilmesi ve faaliyetlerini sürdürebilmesi için kaliteyi iyileştirme ve maliyetleri düşürme çalışmalarının sürekli bir faaliyet haline getirilmesi gereklidir. 20 yıl öncesine kadar kalite kavramı sadece ürün için tanımlanmış bir kavramken, bugün her açıdan günlük yaşamımızın her alanında kullandığımız bir kavram haline gelmiştir. Günümüzde her geçen gün artan ağır taşıt miktarı, kaplama yapılarının beklenen sürelerden daha önce bozulmalarına, bu nedenle güvenlik, zaman, konfor ve ekonomi bakımından kayba neden olmaktadır. Kaplama yapılarının trafik yüklerinden, yüksek ve düşük sıcaklıklarda oluşan gerilmelerden kaynaklanan bozulmalara karşı dayanımlarını arttırmak amacıyla kullanılabilecek yöntemlerden biri malzeme özelliklerinin iyileştirilmesidir Bu çalışmada kaplama performansını arttırıp yol yapımında kullanılan asfalt betonun yapım ve bakım masraflarını azaltmak amaçlanmıştır. Bu amaçla 6 faktörlü ( ikisi 2, ikisi 3 ve ikisi 6 seviyeli) bir deney gerçekleştirilmiştir. Taguchinin kayıp fonksiyonunda en büyük-en iyi karakteristiği ve S/N oranı kullanılarak indirgenmiş mix ortogonal desenler sayesinde full deney yapılması yerine OA (36, ) kullanılarak 36 deney de sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasing a competition between companies, leads to keeping the quality improvement activities and cost reduce operations continuous, in order to maintain the company activities. The concept of quality is only defined for the product up to twenty years. But today, it becomes a concept that we use in every part of our lives. Nowadays, the increasing amount of heavy vehicles causes degradation in the coating structure before the expected time. Therefore it makes a loss of security, time, comfort and economy. One of the methods that can use to increase the resistance of the coating structure against degradation cause by stress that occurs in high and low temperature and traffic, is improving the properties of materials. We aim to reduce construction and maintenance costs of asphalt concrete in this study so the coating performance used in road construction will be increasing. For this purpose we perform the experiment with 6 factors (two with two levels, two with three and two with six levels). Using loss function, S/N ratio and fractional mix orthogonal design in larger the better characteristic of Taguchi method we reached the best result in thirty-six experiments instead of making two hundred and sixteen full test.