Farklı takviye malzemeli plastik kompozitlerin darbe davranışına çevrenin etkisi
Effects of environment on the impact performance of various fiber reinforced plastic composites
- Tez No: 410603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bütün mekanik sistemler ömürleri süresince darbe etkisine maruz kalırlar. Bu darbeler darbeyi sönümleme kabiliyeti düşük olan malzemelerde beklenmeyen etkilere ve mukavemet düşümüne sebep olabilirler. Bu çalışmanın amacı çeşitli kompozit malzemelerin sıcaklık ve tuz etkisi ile yaşlandırma sonucu darbe performanslarındaki değişimlerin gözlenmesidir. Bu sayede malzemeler kullanım yerlerinde düşük hızlı ve düşük enerjili darbelere maruz kaldığında nasıl bir tepki vereceği ortaya konulmuş olacaktır. Deneylerde 100 mm eninde ve 150 mm boyunda kompozit numuneler kullanılmış olup deney ekipmanları Fractovis Plus darbe test makinası ve DAS sistemidir.
Özet (Çeviri)
All mechanical systems are subjected to impact during their life. This impacts can cause unpredicted effects and serious decrease in mechanical properties on the materials whose impact damping capability is low. The aim of this study is to observe change in the impact performance of different composite materials correspondingly temperature change and salt aging. By this means when the materials face low velocity impact in their working environment it's effects will be known. Composite plates with 100 mm width and 150 mm length were used in the experiments and testing equipment was Fractovis Plus impact tester and DAS system