Synthesis and characterization of some novel copper (I/II) complexes
Bazı yeni bakır (I/II) komplekslerinin sentez ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 410612
  2. Yazar: BURCU ÖZÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ditiyokarbamat ligandların (DTC) önemli kimyasal ve biyolojik özelliklere sahip birçoğu geçiş ve ana grubu metal kompleksleri , koordinasyon kimyasında zengin ve geniş bir alan sunar. Tiyosemikarbazonlar (TSC) kimyasal ve biyolojik aktivitelerinden dolayı oldukça ilgi çeken azot, kükürt donor ligandlarının önemli bir sınıfıdır. Burada, ilgimizle bağlantılı olarak TSC ve DTC bakır komplekslerini, komplekslerindeki değişken bağlanma biçimlerini anlamak için inceledik. Bütün Cu(I) DTC'lar CS2 çözgeni içerisinde bakır tozu ve [Cu(η2-S2CNR2)] (R: Me, Et, iBu ) arasında gerçekleştirildi. TSC kompleksleri sentezinde Cu(I) halojenürler ve TSC1 kullanıldı. Buna ek olarak TSC ve DTC içeren Cu(I) kompleksi N,N-dietilditiyokarbamat Cu(I) ve TSC2 kullanılarak sentezlendi. Aşağıdaki komplekslerin sentezi denendi: [Cu(μ3-S2CNR2)]4 [R: Me (1), Et (2), iBu (3)]; [CuX(η1-S-TSC1)(Ph3P)2],[X; Br (4), I (5)]; [Cu2(µ-S-TSC1)2(Ph3P)2X2],[X; Br (6), I (7)]; [CuX(η1-S-TSC1)2][X; Br (8), I (9)] ve [Cu(η2-S2CNEt2)(η2-S,N-TSC2)],(10). Cu(I)TSC komplekslerinin yapısal kimyası hakkında sınırlı raporlar vardır. Bakır(I) tiyosemikarbazonların çalışmalarda olmamasının en önemli nedeni, farklı organic çözücü maddeler içinde çözünmemeleridir. Tersiyerfosfinlerin Cu(I) heterosiklik tiyoamid komplekslerinde önemli bir çözündürücü rolü oynadığı bilinmektedir. Bütün kompleksler elemental analiz, IR, 1H NMR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. Biyolojik aktiviteleride araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Dithiocarbamate ligands (DTCs) display a rich and varied coordination chemistry providing a wide range of transition and main group metal complexes, many of which have important chemical and biological properties. Thiosemicarbazones (TSCs) are an important class of N, S donor ligands which have considerable interest because of their chemistry and biological activities. Herein, in connection with our interest we have explored the chemistry of copper complexes of TSCs and the DTCs, mainly to understand the variable binding mode of these ligands displayed in their complexes. All of the Cu(I) DTCs, were synthesized using a comproportionation reaction between copper powder and [Cu(η2-S2CNR2)] (R: Me, Et, iBu), in CS2 as the solvent. TSC complexes have been synthesized by Cu(I) halides and TSC1. In addition TSC and DTC containing Cu(I) complex was synthesized by N,N-diethyldithiocarbamate Cu(I) and TSC2. Synthesis of the following compounds were attempted:[Cu(μ3-S2CNR2)]4 [R: Me (1), Et (2), iBu (3)]; [CuX(η1-S-TSC1)(Ph3P)2],[X; Br (4), I (5)]; [Cu2(µ-S-TSC1)2(Ph3P)2X2],[X; Br (6), I (7)]; [CuX(η1-S-TSC1)2][X; Br (8), I (9)] and [Cu(η2-S2CNEt2)(η2-S,N-TSC2)],(10). There are only limited reports on the structural chemistry of complexes of TSCs with Cu(I). The main reason for the lack of Cu(I) TSC studies is their in solubility in different organic solvents. Tertiary phosphines are known to play an important role in solubilizing Cu(I) complexes of heterocyclic thioamides. All of these complexes have been characterized by elemental analysis, IR, 1H NMR spectroscopy. Their biological activities are also researched.