Online handwritten mathematical expression recognition
El yazısı ile yazılan matematiksel ifadeleri tanıma
  1. Tez No: 410632
  2. Yazar: ONUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşması ve bu cihazların girdi çıktı birimlerinin aynı yüzeyde olması e-belgelerin oluşturulmasında el yazısı sembol ve çizimlerin otomatik algılanmasına ve yeniden düzenlenmesine imkan sağlayan yazılımları önemli hale getirmiştir. Bu çalışmada dokunmatik ekrana sahip cihazlarda el yazısı ile girilen matematiksel ifadelerin tanınmasını, çözülmesini ve belgelerinin oluşturulmasını sağlayan sistemin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çevrimiçi elyazısı ile yazılan matematiksel ifadeleri tanıma sistemi beş ana kısımdan oluşmaktadır: Sembol tespit etme, sembol tanıma, ayrıştırma, dışa aktarma ve denklem çözme. Sembol tespit etme kısmında asgari tarama ağacı veri yapısı kullanıcı tarafından girilen ifadedeki vuruşların birlikte veya tek olarak sembol olup olmadığını tespit etmek için kullanılmıştır. Tespit edilen semboller sembol tanımlama kısmına gönderilir. Burada tespit edilen sembollerin vuruşları önişlemden geçerek standart forma getirilir. Sonrasında standart forma getirelen vuruşların sınıflandırma kısmında kullanılacak olan öznitelikleri çıkarılır. Daha sonra k-ortalama algoritması kullanılarak semboller tanımlanır. Girilen ifadedeki tüm semboller tanımlandıktan sonra ifade belirli matematiksel kurallara göre hiyerarşik yapılara ayrıştırılmak üzere ayrıştırma kısmına gönderilir. Ayrıştırılan ifade dışa aktarım kısmında standart matematiksel biçimlendirme dilleri olan AsciiMathML ve MathML' e çevrilir. Son olarak metin haline getirilen ifade denklem çözme kısmına gönderilir. Burada ifadenin hangi denklem tipine uyduğu tespit edilerek çözümü gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
Widespread usage of smartphones and tablets and their input and output units which are on the same surface, make softwares which support to automatic detection of handwritten symbols and drawings and allow to reorganization in creation of e-documents, more important. Aim of this study is to develop a system which supports to recognition of online handwritten mathematical expression and solving equations and creation of its documents on touchscreen devices. The online handwritten mathematical expression recognition system is composed of five main modules: Symbol detection, symbol recognition, parsing, exporting and solving. In symbol detection, minimum spanning tree data structure is used so as to detect symbols from the strokes of expression. The detected symbols are sent to the symbol recognition module. Here, strokes of the detected symbols are converted to standart form by being preprocessed.Soon after features which is used for classification are extracted. Afterwards, symbols are recognized by using k-means clustering algorithm. All the recognized symbols are sent to parsing module in order to find hierarchical structures of the input expression according to predefined mathematical rules. Then parsed expression is converted to AsciiMathML and MathML which are standard mathematical markup language. Finally, text expressions are sent to solving module so as to determine the types of equations and solving process is performed.