Evaluation of RDF production from municipal solid waste: A case study for Izmir city-Turkey
Kentsel katı atıktan AKY (RDF) üretiminin değerlendirilmesi: İzmir kenti-Türkiye için bir çalışma
- Tez No: 410633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Katı atık insan aktiviteleri sonucu ortaya çıkan kaçınılmaz bir sonuçtur. Bu yüzden katı atık yönetimim önemli bir konu haline gelmiştir ve artan katı atık miktarıyla birlikte yeni katı atık teknolojilerine olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu kapsamda“Atıktan Türetilmiş Yakıt (ATY)”atıktan enerji üretim tesislerinde ve çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bu çalışma İzmir şehri katı atığından üretilen ATY'nin karakterizasyonunu, sınıflandırmasını, üretim yöntemlerini, özelliklerini ve uygulama alanlarını içermektedir. Çalışma kapsamında Karşıyaka, Bornova ve Konak'tan üç farklı gelir seviyesinden mahallelerden örnekler gelmiş ve ayıklama işlemi gerçekleştirilmiştir. Sonrasında 9 bölgenin ayıklanmış katı atıkları çeşitli boyutlarda eleklerden geçirilip 7 farklı fraksiyon elde edilmiştir. Sonuç olarak elde edilen 63 örneğe su muhtevası, net ısıl değer, organik madde, kül içeriği, toplam organik karbon, inorganik karbon ve ağır metal analizleri uygulanmıştır. Su muhtevası Atıktan Türetilmiş Yakıt Tebliğine göre yüzde 35'in altında olmalıdır. Aynı yönetmeliğe göre klor içeriği yüzde 1'den az ve ısıl değeri 2500 kcal/kg'dan fazla olmalıdır. Bu çalışmada ortalama su içeriği yüzde 62,6, klor değeri yüzde 0,86 ve ısıl değeri 2941 kcal/kg bulunmuştur. İzmir ili katı atığı ısıl değer ve diğer parametreler açısından ATY üretimine uygundur; ancak sahip olduğu yüksek su muhtevası yanma verimini etkilemektedir. Eğer biyo-kurutma ile su muhtevası yeterli düzeye indirilebilirse ve gerekli klor ayarlamaları yapılırsa İzmir şehrinin katı atığının biyobozunabilir kısmından ATY üretimi yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Waste is an important and inevitable consequences of human activities; therefore, solid waste management becomes the most important and difficult problem for cities. As the amount of the solid wastes increases, the need to find new recovery methods increases. Therefore, these wastes can be used in the waste to energy plants or cement factories as waste fuel or refuse derived fuel (RDF). This study explains characterization, classification, production, properties and application area of Refuse Derived Fuels (RDFs) produced from solid waste of Izmir. Firstly, solid wastes are taken from three districts of each country; Karsiyaka, Bornova and Konak. After separation of recyclables, the remaining part (mostly biodegradables) of solid wastes is sieved from six different mesh sizes. The parameters performed within the project are moisture, net calorific value, organic matter, ash content, carbon content, heavy metals contents and water soluble chlorine content. The water content found 62.6 percent should be less than 35 percent with regard to the Statement about RDF of Turkey in order to provide efficient combustion process. Moreover, the chlorine content should be less than 1 percent as defined in the Statement and the average chlorine content of the samples were found as 0.86 percent. The calorific value of solid wastes in Izmir found as 2941 kcal/kg is sufficient and other parameters are appropriate with respect to the literature and Statement about RDF of Turkey If the water content is handled properly and the necessary adjustment for chlorine contents is done, efficient performance from the RDF can be obtained.