Production of ramoplanin antibiotic by submerged fermentation
Ramoplanin antibiyotiğinin derin kültür fermentasyonu ile üretimi
  1. Tez No: 410638
  2. Yazar: DENİZ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYAR KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ramoplanin hücre duvarına etki eden bir lipoglikodepsipeptit antibiyotik olup birçok klinik öneme sahip çoklu-ilaç direnci gösteren bakteriye karşı yüksek bakterisidal aktivite sergilemektedir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından hızlandırılmış ilaçlar kategorisine alınmış olan ramoplaninin önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Ancak, düşük üretim verimi nedeniyle maliyetinin yüksek olması büyük bir engel teşkil etmektedir. Bu nedenle bu antibiyotiğin yüksek verimlilikte üretimi için fermentasyon koşullarının optimize edilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen tez kapsamında, soya küspesi, et-kemik unu, tavuk unu ve balık unu gibi çeşitli endüstriyel yan ürün azot kaynaklarının yanı sıra demir, potasyum, magnezyum, mangan ve çinko iz metallerinin farklı derişimlerinin inkübasyon süresine bağlı olarak ramoplanin A2 üretimine etkisi incelenmiştir. Ramoplanin A2 miktarları HPLC ile belirlenmiştir. En yüksek ramoplanin A2 üretimi, azot kaynakları içeren besi ortamlarından balık unu ortamında yedinci günde 406.805 mg/L olarak belirlenmiştir, ancak toplamda en yüksek ramoplanin A2 üretimi aynı zamanda daha düşük fiyatlı olan tavuk unu ortamında tespit edilmiştir. İz metal içeren besi ortamları arasında en yüksek ramoplanin A2 üretimi 75 ppm çinko iyonu içeren besi ortamında yedinci günde 647.415 mg/L olarak belirlenmiştir. Ayrıca, antibiyotik biyosentezini etkileyen önemli parametreler de incelenmiştir. Total protein seviyeleri, total indirgen şeker seviyeleri, proteaz, amilaz ve lipaz aktiviteleri spektrofotometrik olarak belirlenirken, hücre içi serbest amino asit seviyeleri ise HPLC ile belirlenmiştir. Sonuçlarımıza göre, ramoplanin A2 üretiminin genellikle artan pH seviyeleri, karbon kaynaklarının sınırlılığı ve ramoplanin öncülleri olan L-Leu, L-Thr, Gly L-Phe, D-Ser ve D-Orn amino asitlerinin biyobulunurluğu ile artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ramoplanin is a cell wall active lipoglycodepsipeptide antibiotic with high bactericidal activity against many clinically important multi-drug resistant bacteria. It has been fast tracked by US Food and Drug Administration, and is expected to be marketed in the coming years. However, its expensive cost due to the low production yield is the main obstacle for this antibiotic. Therefore optimization of fermentation conditions is required for high productivity. For this purpose, in this thesis, various industrial by-product nitrogen sources including soybean meal, meat-bone meal, poultry meal and fish meal, and different concentrations of trace metals including iron, potassium, magnesium, manganese and zinc were investigated for their influence on ramoplanin A2 production with respect to the incubation period. Ramoplanin A2 levels were determined by HPLC. The highest ramoplanin A2 level in nitrogen source containing media was determined as 406.805 mg/L in fish meal medium on seventh day, but the highest total ramoplanin A2 production was determined in poultry meal medium which is also lower priced. The highest ramoplanin A2 level in metal containing media was determined as 647.415 mg/L in 75 ppm zinc ion containing medium on seventh day. In addition, important parameters influencing antibiotic biosynthesis were also investigated. Total protein levels, total reducing sugar levels, protease, amylase and lipase activities were determined spectrofotometrically, whereas intracellular free amino acid levels were determined by HPLC. According to the results, it can be concluded that ramoplanin A2 production was generally stimulated with the increasing pH levels, limitation of carbon sources, and bioavailability of ramoplanin A2 precursors such as L-Leu, L-Thr, Gly L-Phe, D-Ser and D-Orn amino acids.