Topoizomeraz II inhibitörü olabilecek piridokarbazollerin sentezi
Synthesis of pyridocarbazoles as potential topoisomerase II inhibitors
  1. Tez No: 410637
  2. Yazar: SERKAN ÖNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAVUZ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması, invazif bir nitelik kazanması ve metastaz yapması ile kendini gösteren öldürücü bir hastalıktır. Çoğalan hücrenin kaynağına, tipine ve oluştuğu organa göre kanserin çeşitli şekilleri vardır. Gelişmiş ülkelerde, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki ölüm nedenidir. Piridokarbazol yapısına sahip elliptisin DNA'ya eklenen, topoizomeraz II enzimini inhibe edebilen, sitokrom P450 ve peroksidazlar tarafından kovalent DNA oluşumunda kullanılan bir antineoplastik ajandır. Yapılan bu çalışmada piridokarbazol alkaloitlerinin D halkası, aromatik karbazol yapısı üzerinden yürütülmüş ve aromatik elektrofilik sübstitüsyon tepkimesi sonucu topoizomeraz II inhibitörü olabilecek yeni piridokarbazol türevleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları fourier transform infrared (FT-IR), proton (1H-NMR) ve karbon (13C-NMR) nükleer magnetik rezonans spektroskopisi teknikleriyle aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer, is a fatal disease which is characterized by the uncontrolled proliferation, invasive qualification and metastasis of cells. There are various forms of cancer based on the source, type and formed place of the proliferating cells. In developed countries, it is the second cause of death after cardiovascular disease. Ellipticine is an antineoplastic agent, the mode of action of which is considered to be based on DNA intercalation and inhibition of topoisomerase II. We found that ellipticine also forms the cytochrome P450 (CYP)- mediated covalent DNA adducts. In this study, D ring of pyridocarbazole alkaloids conducted through the aromatic carbazole structure and new pyridocarbazole derivatives were synthesized by a result of aromatic electrophilic substitution reactions that may be topoizomerez II inhibitors. The structure analysis and characterisation of synthesized compounds were carried out by fourier transform infrared (FT-IR), proton (1H-NMR) and carbon (13C-NMR) nuclear magnetic rezonance techniques.