Kubbe formundaki yapıların strüktür ve malzeme açısından irdelenmesi
The study of dome-shaped constructions in terms of structure and materials
  1. Tez No: 410641
  2. Yazar: NILOUFAR GARDESHI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUĞ SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Asırlar boyunca insanoğlu kemer, tonoz ve özellikle de kubbeden etkilenmiştir. Kubbeler; mekân örtüleri, bölgesel farklılıklara ve buna bağlı olarak sosyal, teknik, kültürel ve dinsel inançlara göre çeşitli biçimler almıştır. Kubbe formundaki yapılarda taşıyıcı sistem ve malzeme olarak incelemek suretiyle hazırlandığı bu çalışmada; kubbelerin kavramı, taşıyıcı sistemleri, taşıyıcı sistem malzemeleri ve kaplama malzemeleri açıklanmaya çalışılmıştır. Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, teze genel bir giriş yapılmış olup çalışmanın amacı, kapsamı ile belirtilerek çalısmanın izlediği yöntem açıklanmıştır. Tez çalışmasının ikinci bölümünde kemerin, tonozun ve kubbelerin kavramının tanımı yapılmış olup kubbeli yapılarda geçiş elemanlarının tanımları açıklanmaya çalışılmıştır. Daha sonra mimarı açıdan kubbe tipleri ve son olarak kubbelerin tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümünde ise kubbe yapılarının taşıyıcı sistem ve malzemesi açısından incelemesi yapılmıştır. Dördüncü bölümde kubbeli örnekler incelenmiş olup karşılaştırmalı örneklerle oluşturulan tablolar yer almaktadır. Daha sonra bu örnekleri yapım yılı, yapının işlevi, geçilen açıklık ve plan geometrisi açısından analizi yapılmaktadır. Sonuç bölümü olan beşinci bölümde ise, araştırmanın diğer bölümlerinden elde edilen verilerin bir değerlendirmesi yapılmış olup çalısmanın sonucu açıklanmaya çalışılmıstır.
Özet (Çeviri)
Throughout the ages mankind has been arches, vaults and domes has been influenced particular by; space covering, regional differences and consequent social, technical, cultural and spiritual beliefs has been based on various forms. The dome in this study was prepared by studying the structure and the material; The concept of the dome, structure, structural materials and coating materials were explained. The thesis consists of five chapters. In the introduction to the first part is a general introduction to the thesis, stating the purpose and scope of the study is to study describes the method followed. In the second part of the thesis the definition of the concept of the arch, the vault and the dome is made, the definition of transition elements in the domed structure were explained. Then type in terms of the architects of dome and, finally, describes the historical development of the dome. The third part is made from the perspective of structural systems and materials of the dome structure. In the fourth chapter is examined domed examples, it is a table created with the comparative examples. Then the samples are analyzed for the year of construction, the structure of the function, passed openness and plan geometry. In the fifth section, results section, an assessment is made of data obtained from other parts of the research, the study has tried to explain the results.