Balıkesir Aygören, Dumlupınar, Karaoğlan mahalleleri sivil mimarlık örneklerinin incelenmesi ve koruma önerileri geliştirilmesi
Analysis and preservation proposals for civil architecture samples of Balıkesir Aygören, Dumlupınar, Karaoğlan districts
  1. Tez No: 410656
  2. Yazar: MEHMET BORA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tarihte pek çok krallığın egemenliği altına girmiş kent, ilk idari yapısını 14. yüzyıl başlarında Karesi Beyliği'nin kurulması ile elde etmiştir. Beylik merkezinin günümüz kent merkezi olarak kullanıldığı Balıkesir kenti, Osmanlı egemenliğinde uzun süre sancak olarak yer almış, son dönemde vilayet seviyesine ulaşmıştır. 17. yüzyıldan itibaren yaşanan göçler sebebiyle Osmanlı kentlerinde görülen gayrimüslim nüfusun artışı Balıkesir'de de etkisini göstermiştir. Günümüzde Dumlupınar, Karaoğlan ve Aygören adları ile anılan mahallelerde gayrimüslim nüfusun iskan edildiği görülmektedir. Zamanla alan içinde yoğunlaşan Ermeni nüfusa ait kilise, okul gibi kurumlar inşa edilmiştir. Balıkesir kentinde yaşayan gayrimüslim nufüs ile ilişkilerin iyi olmasından dolayı kent 1908 yılı mübadelesine girmemiş, aksine gayrimüslim nüfusta artış yaşanmıştır. Kentte yaşanan 1898 yılı depremi ile pek çok yapı zarar görmüştür. Bunun akabinde 20. yüzyıl başlarında kentte ciddi bir yenileme çalışması yapıldığı görülmektedir. 20. yüzyıl başlarında inşa edilen bu yapıların çoğu koruma yaklaşımının oturmaması, yerel yönetim kusurları gibi sebeplerle yıkıma uğramıştır. Kentte halen ayakta olan yapıların büyük bölümü Dumlupınar, Karaoğlan ve Aygören mahallelerinde yer almaktadır. Tez kapsamında, mevcut dokuda yer alan yapıların tespiti, belgelemesi ve koruma sorunlarına ilişkin çözüm önerilerinin geliştirilmesine ilişkin çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Balıkesir had been ruled by several civilizations throughout the history. City gained its first administrative structure with the establishment of Karesi's in early 14th century. The capital was the city center of today's Balıkesir. City had spent long time under the rule of Ottomans and in the late Ottoman era it reached prefecture status. The non-muslim population increase due to migration waves in other Ottoman cities was also felt in Balıkesir starting from the 17th century. They inhabited especially in today's Dumlupinar, Karaoglan and Aygoren districts. Increasing Armenian inhabitants start to build their own church, schools in the neighbourhood. The non-muslim population in Balıkesir did not affected from the population exchange in 1908 due to good relationships with community. Besides, the non-muslim population increased after 1908. Many building in Balıkesir suffered from the 1898 earthquake. Following the earthquake there was a considerable reconstruction movement in the early 20th century. Most of the buildings from early 20th century were demolished due to reasons such as lack of protection and municipal policy problems. The still standing buildings from that era are located mostly in Dumlupinar, Karaoglan and Aygoren districts. Current thesis aims to identify relevant buildings, document them and try to offer solutions for conservation problems.