Design of synthesis of new generation rare earth doped K2Ln2Ti3O10 semiconducting films and their industrial applications
Nadir toprak elementi katkılı yeni nesil K2Ln2Ti3O10 yarı iletken filmlerin sentezlenmesinin dizaynı ve endüstriyel uygulamaları
- Tez No: 410680
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada fotokatalitik uygulamalar için K2Ln2Ti3O10 (Ln; La, Nd, Gd, Sm, Dy) ince filmlerin sentezlenmesi ve karakterizasyonu araştırılmıştır. Tabakalı perovskit yapılar sol gel metoduyla üretilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, K, Ti, La, Nd, Gd, Sm ve Dy tabanlı başlangıç maddeleri propiyonik asit ve glasiyal asetik asit (GAA) kullanarak saydam çözeltiler elde edilmiştir. Elde edilen solusyonlar hava ortamında 200 santigrad derecede kurutulmuş ardından 850 santigrad derecede üç saat boyunca ısıl işleme tabi tutulmuştur. Sinterleme aşamasından sonra elde edilen tozlar propiyonik asitte disperse edilerek Si altlıklar üzerine döndürme kaplama yöntemiyle kaplanmıştır. 1000 santigrad derecede 5 saat boyunca tavlama işleminin ardından ince filmler hazırlanmıştır. Kaplamaların termal, yapısal, mikroyapısal ve mekanik özellikleri DTA-TG, FTIR, XRD, SEM ve kazımalı test cihazlarıyla belirlenmiştir. Metilen mavisi ile yapılan fotokatalitik deneylerde doğal radyasyon simule edilerek üretilen sun test cihazı ve (UV-Vis) spektra kullanılmıştır. K2Ln2Ti3O10 (Ln; La, Nd, Gd, Sm, Dy) ile yapılan deneylerde elde edilen sonuçlara göre, K2La1.5Sm0.5Ti3O10en yüksek fotokatalitik aktiviteyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study synthesis and characterization of K2Ln2Ti3O10 (Ln; La, Nd, Gd, Sm, Dy) thin films were investigated for photocatalyic applications. Newly developed layered perovskite structures are produced by sol-gel method. With this aim, transparent solutions were prepared from K, Ti, La, Nd , Gd, Sm and Dy based precursors, propionic acid and glacial acetic acid (GAA). The obtained solutions were dried at 200 degree celcius in air to form gel structure of KLTO mixture and heat treated at 850 degree celcius for 3 hours in air. After the sintering, the powders were dispersed in propionic acid and the obtained suspensions were deposited on Si substrates using spin coating system and then annealed at 1000 degree celcius for 5 hours in air. Thermal, structural, microstructural, mechanical properties of the coatings were characterized through differential thermal analysis-thermogravimetry (DTA-TG), Fourier transform infrared (FTIR), X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy-energy dispersive spectroscopy (SEM-EDS), surface profilometer, nanoindenter and scratch test devices. Methylene blue photocatalytic performance experiments were carried out in a solar box which is simulating natural radiation and ultraviolet-visible (UV-Vis) absorption spectra. According to the measurement results of K2Ln2Ti3O10 (Ln; La, Nd, Gd, Sm, Dy) samples, K2La1.5Sm0.5Ti3O10, exhibit the highest photocatalytic activity.