Zeytinyağı sektörünün Gaziantep ilinde mevcut durumu ve ekonomik analizi
Present situation and economic analysis of olive oil sector in Gaziantep province
- Tez No: 410689
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Gaziantep ilinin iklim ve toprak koşulları uygun olduğundan tüm ilçelerinde zeytin ve zeytinyağı üretimi yapılmakta olup, birçok ilçede tek geçim kaynağıdır. Bununla birlikte, bölgede zeytincilik faaliyetinin ekonomik analiziyle ilgili yeterli çalışma yapılmamıştır. Bu amaçla Gaziantep ili genelinde faaliyet gösteren 30 adet zeytinyağı işleme tesisinden veriler elde edilmiştir. Bu saha çalışmasının sonucunda, Gaziantep Merkez de 4 adet, Nizip'te 21 adet ve Oğuzeli'de 5 adet olmak üzere toplam 30 adet zeytinyağı fabrikasında Tam Sayım Yöntemi uygulanarak İşletmelerin tümüyle görüşmeler sonucunda gerçekleştirilmiştir. Görüşme sonucunda sonucunda elde edilen anketlere ait her bir soru seçeneklerinin frekansları hesaplanmıştır. Bütün analizler SPSS No:19 Paket programı kullanılarak işletmelerden sözlü anket yoluyla derlenen bilgiler analiz edilmiştir. 2015 yılı üretim dönemine ait olmak üzere anket yoluyla elde edilen birincil veriler ve pazarlamaya yönelik yapılan ikincil veriler sonucunda, araştırma bölgesinde zeytincilik yapan ve zeytin işleme tesislerinin mevcut durumları ortaya konularak karşılaştıkları sorunlar ve geleceğe dönük beklentiler ile sorunların çözümüne yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Olive growing and olive oil production is important in Gaziantep province due to appropriate climate and soil conditions of and is the only livelihood in many counties. Although, olive growing activity in the area of economic, however, concerning the analysis of sufficient work was not carried out.For this purpose, the General of the province of Gaziantep in totally 30 factory of olive oil processing plant as a result of the data obtained from the study, 4 factory from centeral Gaziantep, 21 factory in Nizip and 5 factory in Oguzeli province, were considered full inventory Method applied to Enterprises was carried out entirely as a result of the communications.As a result of the communications, the result of a survey of the frequencies of each question was calculated. All analyses using SPSS Package program No: 19 from interpretation have been compiled through the survey information in the analysis. 2015 is the year of production for the period of the primary data obtained through the survey to and marketing-oriented as a result of secondary data, research done in the area of olive growing and olive processing plant of the current situation faced by putting problems and future prospects presented suggestions for the solution of the problem