Şanlıurfa ili Hilvan ilçesinde tarım işletmelerinin tarımsal mekanizasyon düzeyinin belirlenmesi
Determination of Sanliurfa province in Hilvan business district of agriculture agricultural mechanization level
- Tez No: 410705
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TOBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada, Şanlıurfa ili Hilvan ilçesi tarım işletmelerinin tarımsal mekanizasyon düzeyi belirlenerek bir veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır. Örnek köy ve işletme belirlenmesinde Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemi kullanılmıştır. Örnek köy ve işletmelerin seçildiği popülasyonda 71 köy ve 11 786 işletme bulunmaktadır. Bu çalışmada 71 köy ve 11 786 işletme arasından 7 köy ve 120 işletme ile görüşülmüştür. Araştırmada kullanılan veriler 120 işletmeden yüz yüze anket ve gözlem yolu ile elde edilmiştir. Anket verileri 2014 yılını kapsamaktadır. Ortalama işletme büyüklüğü 41.13 ha'dır. İşletmelerin % 81.16'sının hububat üretimi yaptığı tespit edilmiştir. Üretimde tarımsal üretim yapılan alana göre ilk sırayı % 27.30 ile arpa, ikinci sırayı % 29.19 ile mercimeğin, üçüncü sırayı % 19,08'lik oran ile buğdayın aldığı belirlenmiştir. Araştırma alanında işletme başına düşen traktör sayısı 0.92 adet; işletme başına düşen traktör motor gücü 41.65 kW; ortalama traktör gücü 45.44 kW; traktör başına düşen alet-makina sayısı 5.65 adet; birim alana düşen ortalama motor gücü 1.01 kW/ha; 1 000 ha alana düşen traktör sayısı 22.28 adet; bir traktöre düşen alan 44.87 ha ve 1 000 ha alana düşen biçerdöver sayısı 0.40 adet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that the level of agricultural mechanization would be determined and database would be made in Hilvan district Şanlıurfa province. Ramdom sampling method was chosen to determine the number of village and enterprise in this research. In this study, 7 villages and 120 enterprises were considered among the 71 village 11 786 enterprises. Data were collected by face to face survey and observation. Data were collected in 2014. The average enterprise size is 41.13 ha. 81.16 % area of these enterprises cultivated on mainly the production of cereal. Barley production was the most grown cereal (29.19 %). Lentil was the second most grown cereal (27.30 %). Wheat was the third most grown crop (19.08 %). The number of tractor per enterprises is; 0.92; the tractor power per enterprise 41.65 kW; average tractor power is 45.44 kW; the number of agricultural machinery and tools per tractor is 5.65; the average tractor power per unit arable area is 1.01 kW/ha; the number of tractor per unit arable area is 22.28; arable area per tractor is 44.87 ha; the number of combine harvester per 1 000 ha area is 0.40.