Şanlıurfa ili Hilvan ilçesinde kuru koşullarda 10 arpa çeşidinin verim ve performanslarının karşılaştırılması
Determination of yield and performance properties of 10 barley varieties in Sanliurfa's Hilvan province dry conditions
  1. Tez No: 470150
  2. Yazar: MEHMET BAYDİLLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NEFİSE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa ekolojik koşullarına uyumlu arpa genotiplerini belirlemek amacıyla, 2015-16 yetiştirme sezonunda Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde çiftçi tarlasında tesadüf blokları deneme deseninde dört tekerrürlü olarak kuru koşullarda yürütülmüştür. Araştırmada 10 arpa çeşidi kullanılmış olup, gözlemlenen bütün tarımsal özellikler yönünden çeşitler arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Çeşitlerin başaklanma süresi Şahin-91 (118 gün) – Vamık Hoca (100 gün), bitki boyu Şahin-91 (77 cm)- Altıkat (54.5 cm), m2'deki basak sayısı Larende (355 adet)- Bolayır (247.5 adet), başak uzunluğu Bolayır (9.15 cm) - Akhisar-98 (6.18 cm), başaktaki tane sayısı Sancak (53.25 adet) - Aydan Hanım (19.75 adet), başak tane ağırlığı Akhisar-98 (1.9 g) - Aydan Hanım (0.85 g), 1000 tane ağırlığı Larende (40,5 g) - Altıkat (28 g), hektolitre ağırlığı Tarm-92 (72.85 kg/hl) - Altıkat (56.25 kg/hl) ve tane verimi Aydan Hanım (36,24 kg/da) - Bolayır (236,5 kg/da) arasında değişmiştir. Çalışma sonucunda en yüksek tane verimi Bolayır çeşidinde ve en düşük Aydan Hanım çeşidinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find out improved suitable barley lines for Şanlıurfa dry conditions in 2015-16 growing seasons. Experimental design was randomized blocks design with four replications. 10 registered varieties of barley are examined. Significant differences were found between genotypes regarding investigated whole agricultural characters.Significant differences were found between genotypes regarding investigated whole agricultural characters. Spike day, plant height, spike number per m2, spike length, kernel number per spike, grain yield per spike, 1000-seed weight, hectoliter weight and grain yield were determined for investigated genotypes respectively as between Şahin-91 (118 day) – Vamık Hoca (100 day), Şahin-91 (77 cm)- Altıkat (54.5 cm), Larende (355 grain)- Bolayır (247.5 grain), Bolayır (9.15 cm) - Akhisar-98 (6.18 cm), Sancak (53.25 grain) - Aydan Hanım (19.75 grain), Akhisar-98 (1.9 g) - Aydan Hanım (0.85 g), Larende (40,5 g) - Altıkat (28 g), Tarm-92 (72.85 kg/hl) - Altıkat (56.25 kg/hl), Aydan Hanım (36,24 kg/da) - Bolayır (236,5 kg/da). The variety Bolayır had the highest yield and Aydan Hanım had the minimum yield in the study.