Şanlıurfa ili pamuk alanlarında bulunan akar türleri ve yayılışları
The distribution of mites species in cotton growing areas in Sanliurfa province
- Tez No: 410717
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÇIKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, pamuk (Gossypium hirsitum Linnaeus (Malvales. Malvaceae)) yetiştiriciliğinin yapıldığı, Şanlıurfa merkez ve ilçelerindeki akar türleri ve yayılışlarının saptanması amacıyla ele alınmıştır. Örneklemeler 2012 yılında Şanlıurfa Merkez, Akçakale, Bozova, Ceylanpınar, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç ve Viranşehir ilçelerine bağlı pamuk ekim alanlarının bulunduğu köylerde yapılmıştır. Örneklerin alındığı köylere pamuk üretim sezonu içerisinde ayda bir defa gidilerek yaprak örnekleri alınmıştır. Toplanan yaprakların üzerindeki akarlar alkole alınmış, alkoldeki akarların preparatı yapılarak teşhise hazır hale getirilmiştir. Çalışma sonucunda örneklemenin yapıldığı alanlarda Tetranychus urticae Koch. 1836 (Prostigmata: Tetranychidae) bütün ilçelerde yaygın olarak bulunmuştur. Toplanan yaprakların üzerinde Şanlıurfa merkezde 2.52 akar/yaprak, Akçakalede 4.09 akar/yaprak, Bozovada 2.16 akar/yaprak, Ceylanpınarda 0.26 akar/yaprak, Harranda 3.76 akar/yaprak, Hilvanda 1.07 akar/yaprak, Siverekte 0.05 akar/yaprak, Suruçta 0.87 akar/yaprak ve Viranşehirde 0.55 akar/yaprak sayılmıştır. Pamuk yetiştiriciliği yapan üreticilerin bu akarı iyi tanıyabilmeleri ve zararlıya karşı kullanacakları Entegre mücadele yöntemini desteklemek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cultivation of cotton (Gossypium hirsitum Linnaeus (Malvales. Malvaceae)) in the center and districts of Sanliurfa province has addressed in order to determine the mite species and their distribution. The samples were taken in 2012 from the cotton production farms in the villages that belonging to the cities of Şanlıurfa, Akçakale, Bozova, Ceylanpınar, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç and Viranşehir. By going to the villages, the leaves samples were taken once a month during the cotton production season. The mites which collected on the cotton leaves were taken to the alcohol, by making the preparation of the mites that located in the alcohol, then the the preparation can be ready for diagnosis. The results in the areas where sampling is done showed that the Tetranychus urticae Koch. 1836 (Prostigmata: Tetranychidae) was found to be common in all areas. According to this, 2.52 mites/leaf in the center of Sanliurfa, 4.09 mites/leaf in Akçakale, 2.16 mites/leaf in Bozova, 0.26 mites/leaf in Ceylanpınar, 3.76 mites/leaf in Harran, 1.07 mites/leaf in Hilvan, 0.05 mites/leaf in Siverek, 0.87 mites/leaf in Suruç and 0.55 mites/leaf in Viranşehir were collected. This study, the cotton producers can be able to define this mite pests well and make to support the integrated pest management methods using against this them.