Klik kimyası yöntemiyle kobaloksim bileşiklerinin sentezi, karakterizasyonu ve uygulama alanlarının incelenmesi
The synthesis, characterization and investigation of application fields of cobaloxime compounds obtained by click chemistry methods
  1. Tez No: 410721
  2. Yazar: SEYİTHAN AKDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezde, keton olarak 2-propanoil tiyofenden yolla çıkılarak basit ve hızlı olarak iki basamakta monooksim (1) ve dioksim ligandı (LH2) (2) ve bu dioksim ligandının altı tane yeni kobaloksim kompleksleri (3-8) klik kimyası da kullanılarak sentezlendi. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları 1H ve 13C-NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, LC-MS spektroskopisi, erime noktası tekniği, manyetik susseptibilite ve elemental analiz tekniği ile aydınlatıldı. Altı tane yeni oktahedral kobaloksim kompleksinin uygun sentezine göre genel förmülünün [(LH)2Co(X)(B)] (burada X = Cl, N3 veya 1, 2, 3-triazole ring ve B = 1-amino-4-metilpiperazin(AMP) veya 2-tiyofen etilamin(TEA) aksiyal baz olarak) olduğu ve bu komplekslerin herhangi bir çözücü kullanmaksızın uygun koşullar altında beş halkalı karbonatların sentezi için epoksitler ile sera gazı olan karbondioksitin tepkimesinde katalizör etkinliği incelendi. Ayrıca reaksiyon sıcaklığı, CO2 basıncı, ve reaksiyon zamanı etkisinin beş halkalı organik karbonatın verimi üzerine etkisi sistematik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we introduce a simple and rapid two-step method for the synthesis of the monooxime (1) and dioxime ligands (LH2) (2) from 2-propanoyl thiophene as ketone and its six novel cobaloxime complexes obtained by click chemistry (3-8) have been characterized by spectroscopic techniques (1H and 13C-NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, LC-MS spectra, melting point measurements and magnetic susceptibility measurements) and elemental analyses. The convenient synthesis of six new octahedral cobaloxime complexes of the general molecular formula [(LH)2Co(X)(B)] (where X = Cl, N3 or 1, 2, 3-triazole ring and B = 1-amino-4-methylpiperazine (AMP) or 2-thiophene ethylamine (TEA) as axial base) were synthesized for the coupling of epoxides with greenhouse gas CO2 to the synthesis of a five-membered cycliccarbonates under optimally conditions and without using any solvent. The effects of reaction temperature, CO2 pressure and reaction time on the yield of a five-membered cyclic organic carbonate of catalyst system have been investigated systematically.