Farklı substituent grup içeren dallanmış kobal-imin kompleksler: Sentez, karakterizasyon ve katalitik etkinliklerinin incelenmesi
Different substituent group containing branched cobal-imine complexes: Synthesis, characterization and investigated of catalytic activities
- Tez No: 410722
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada yapısal olarak benzerlik gösteren, klik kimyası kullanılarak ve asimetrik dioksim ligand temelli olan çok çekirdekli kobaloksim kompleksler elde edildi ve farklı aksiyal grup içeren üç çekirdekli olarak karakterize edildi. Klik kimyası kullanılarak elde edilen farklı kobaloksim kompleksler çözücü kullanmadan ve uygun koşullar altında CO2 ve epoksitler kullanılarak beş halkalı karbonat elde edilmesinde katalizör olarak kullanıldı. Tüm kobaloksim kompleksler yardımcı katalizör olarak 4-dimetilaminopiridin (DMAP) varlığında farklı epoksitler ile CO2'nin katılma tepkimelerinde iyi katalizör oldukları görüldü. Ayrıca epoksit etkisi, sıcaklık, basınç ve zamanın beş karbonlu halkalı karbonatın verimi üzerine etkisi detaylı olarak tartışıldı. Klik kimyası kullanılarak elde edilen bu farklı çok çekirdekli kobaloksim kompleksler 1H ve 13C NMR spektroskopisi, FT-IR spektroskopisi, UV-Vis spektroskopisi, LC-MS spektroskopisi, erime noktaları ölçümü ve manyetik duyarlılık ölçüm teknikleri ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we reported structurally similar multinuclear cobaloxime complexes obtained by click chemistry base on dissymmetrical dioxime ligands were synthesized and characterized as trinuclear complexes with respect to varied axial groups. These multinuclear cobaloxime complexes obtained by click chemistry have been successfully applied to the synthesis of a five-membered cyclic organic carbonates from CO2 and epoxides as catalysts under optimally conditions and without using any solvent. All multinuclear cobaloxime complexes are good catalysts for the cycloaddition of CO2 to different epoxides in the presence of 4-dimethylaminopyridine (DMAP) as a co-catalyst. Additionally, the effects of epoxides, bases, temperature, pressure, and time on the yield of a five-membered cyclic organic carbonate were discussed in detail. These multinuclear cobaloxime complexes obtained by click chemistry were characterized by 1H and 13C-NMR spectra, FT-IR spectra, UV-Vis spectra, LC-MS spectra, melting point measurements and magnetic susceptibility measurements.