Flor sübstitüe hidrazinler temelinde yeni salisilaldiminler ve onların bazı metal komplekslerinin sentezi,karakterizasyonu ve antikanser etkilerinin incelenmesi
New salicylaldimines on the basis of fluorine substituted hydrazines and the synthesis of some of their metal complexes, characterization and anticancer investigating the effects
  1. Tez No: 410733
  2. Yazar: MEHMET MAHSUM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada yapılan salisialdehit, 3-metoksisalisialdehit ve 3,5-di-tert-butil-2-hidroksibenzaldehit florohidrazinler (4-florofenilhidrazin, 2,4-diflorofenilhidrazin, 2,5-diflorofenilhidrazin) temelinde yeni florohidrazin salisilaldiminler sentezlendi. Elde edilen bu ligantların Cu(II) ve Pd(II) metalleri ile kompleksleşme özellikleri incelendi. 4-florofenilhidrazinsalisialdimin (L3H), 2,5-diflorofenilhidrazin-3,5-di-tert-butilsalisialdimin (L7H), 2,4-diflorofenilhidrazin-3,5-di-tert-butilsalisialdimin (L8H) ve 4-florofenilhidrazin-3,5-di-tert-butilsalisilaldimin (L9H) ligantlarının Cu(II) ve Pd(II) metalleri ile kompleks oluşturmadığı. Fakat diğer L1H, L2H, L4H, L5H ve L6H ligantların adı geçen metallerle kompleks bileşikler oluşturduğu tespit edildi. Sentezlenen ligant ve komplekslerin yapıları elementel analiz, UV-Vis, FT-IR ve 1H NMR spektroskopileri ve manyetometrik tekniklerle aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, on the basis of salicylaldehyde, 3-methoxy-salicylaldehyde and 3,5-di-tert-butyl-2-hydroxybenzaldehyde fluorophenylhydrazines (4-fluorophenylhydrazine,2,4-difluorophenylhydrazine and 2,5-difluorophenylhydrazine)new fluorophenylhydrazine salicylaldimine have been synthesized. The complexation properties of these obtained ligands with Cu(II) and Pd(II) metals have been investigated. However, L3H, L7H, L8H and L9H ligands no complexed Cu(II) andPd(II) metals. On the other hand, the L1H, L2H, L4H, L5H ve L6Hligands are formed the complex compounds with the above mentioned metals. The structure of the synthesized compounds has been determined by UV-Vis, FT-IR,1H-NMR spectroscopy and elemental analysis techniques.