Volkanik ve alüvyal kökenli topraklarda mikoriza ve fosfor doz uygulamalarının mısır bitkisinin gelişimi ve besin elementleri alımına etkisi
The effects of mycorrhiza and phosphorus dose application on the growth and nutrition uptake of maize in volcanic and alluvial soils
  1. Tez No: 410746
  2. Yazar: KÜBRA SEDEF İRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, alüvyal ve volkanik kökenli iki farklı toprakta, mikoriza aşılaması ve artan fosfor dozu uygulamalarının mısır bitkisinin gelişimini ve besin elementleri alımına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Fosfor dozları 0, 3, 6 ve 9 kgda-1 P2O5 olarak alınmıştır. Çalışma, tesadüfi bölünen parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü ve uygulamalara mikoriza aşılanmış ve aşılanmamış olarak sera koşullarında yürütülmüştür. Denemede Kıra dağından alınan volkanik toprak ve çay yatağı kenarından alınan alüvyal toprak kullanılmıştır. Aşılamada mikoriza olarak Mikostar BTH-100 ve mısır bitkisi çeşidi DKC-5783 kullanılmıştır. Sonuç olarak mikoriza ilavesiyle bitki P, N, K ve Zn içeriği değişmemiştir. Mikoriza ilavesiyle bitki toprak üstü aksam kuru ağırlığı, kök infeksiyon yüzdesi ve Fe, Cu, Mn içeriğinde belirgin artış olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effect of mycorrhizal inoculation and increasing phosphorus dose applications on growth and nutrient uptake of maize plant on two different types of soil; alluvial and volcanic soil. Phosphorus doses were applied as P2O5 at 0, 3, 6 and 9 kgda-1. The study was conducted in green house conditions according to a randomized complete block design split-split plot with three replications and each applications with and without inoculation mycorrhizae. Volcanic soil taken from Mount Kıra and alluvial soil taken from stream bed were used in this research. Mikostar BTH-100 was used as mycorrhizae and DKC-5783 as maize cultivar. As a conclusion, plant P, N, K and Zn content did not change after adding mycorrhizae. The shoot dry weight, infection percentage of the root and Fe, Cu, Mn content increased significantly after adding mycorrhizae.