Şanlıurfa koşullarında Nizip yağlık zeytin çeşidinin var yılındaki mineral bitki besin maddelerinin mevsimsel değişimi
Seasonal changes of mineral nutrients in Nizip yağlik varieties during 'on' cropped season from the Sanliurfa conditions
- Tez No: 410747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU SAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arşiv, Archive
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Nizip Yağlık zeytin çeşidinin yapraklarındaki mineral bitki besin maddelerinin (N, P, K, Ca, Mg, B, Cu, Fe, Mn, Na, Zn) mevsimsel değişimlerinin incelenmesi ve en uygun örnekleme yapılacak zamanın belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Nizip Yağlık zeytin çeşidinden Aralık-2013 ile Aralık-2014 tarihleri arasında aylık olarak yaprak örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre Nizip Yağlık zeytin çeşidinde N, P, K, Ca, Mg, B, Cu, Fe, Mn, Na, Zn içeriklerinin aylık değişimi belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre Nizip yağlık zeytin çeşidinde yaprakların N, P, K, Ca, Mg içerikleri sırası ile % 1.26-1.66; % 0.12-0.8; % 0.56-1.45; %0.86-1.42; 0.11-0.15 arasında değiştiği belirlenmiştir. N, P, K, Mg, B, Cu elementlerinin en yüksek olduğu ay Haziran, en düşük oldukları ay ise Mart-Nisan aylarıdır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Nizip Yağlık zeytin çeşidinde en uygun yaprak alma döneminin Haziran ayının olduğu tespit edilmiştir. Elementlerin düşük oldukları Mart-Nisan aylarında gübreleme yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the objective of the research was to determine the seasonal variations of leaf mineral nutrients (N, P, K, Ca, Mg, B, Cu, Fe, Mn, Na, Zn) of Nizip Yağlık olive varieties. The research was also undertaken to determine the stable periods for leaf sampling in the olive varieties. Leaf samples were taken montly from 2013 December to 2014 December, and analyzed. The leaf mineral nutrient exchange was determined for N, P, K, Ca, Mg, B, Cu, Fe, Mn, Na, Zn respectively for Nizip Yağlık. Leaf macro nutrients varied between % 1.26-1.66; % 0.12-0.8; % 0.56-1.45; %0.86-1.42; 0.11-0.15; for N, P, K, Ca and Mg respectively for Nizip Yağlık. N, P, K, Mg, B, Cu is the highest qualification in June , the lowest in the month they are the months from March to April . The leaf analysis showed that the most appropriate leaf sampling time is June for the Nizip Yağlık olive varieties. Qualification of nutrient fertilization can be done in March-April is set to be low.