Halka açılma polimerizasyonu, klik kimyası ve fotokimyasal polimerizasyon yöntemlerinin birleştirilmesi ile blok kopolimerin sentezi
Synthesis of block copolymers by combination ring opening polymerization, click chemistry, and photoinitiated polymerization
  1. Tez No: 410748
  2. Yazar: MEHMET AKİF SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İyi-tanımlanmış zincir ortası fotoaktif poli(ε-kaprolakton) (PCL-PI-PCL) makrofotobaşlatıcısı, Halka Açılması Polimerizasyonu (ROP) ve klik kimyası yöntemlerinin birleştirilmesi ile sentezlenmiştir. Dibromo fonksiyonlu bir fotobaşlatıcı (Br-PI-Br), 2-bromopropanoil bromür ile 2-hidroksi-1-[4-(2-hidroksietoksi)fenil]-2-metil propan-1-on (PI) arasındaki kondenzasyon tepkimesinden hazırlanmıştır. Sonrasında, Br-PI-Br 'deki terminal bromo grupları, NaN3 ile azido gruplarınadönüştürülerek diazido fonksiyonel bir fotobaşlatıcı (N3-PI-N3) elde edilmiştir. İyi-tanımlanmış alkin-fonksiyonlu PLC (alkin-PCL) önpolimeri; CL'nin Halka Açılması Polimerizasyonu yöntemiyle, başlatıcı olarak propargil alkol ve katalizör olarak kalay-2-etilhekzanat (Sn(Oct)2) kullanılarak hazırlanmıştır. Son olarak, alkin-fonksiyonlu PCL, N3-PI-N3 ile klik kimyası yöntemiyle tepkimeye sokularak yüksek verimle (PCL-PI-PCL) makrofotobaşlatıcısı sentezlenmiştir. Spektroskopik çalışmalar; zincir-ortasında istenilen foto fonksiyonaliteye sahip düşük polidispersiteli PCL'nin sentezlendiğini göstermektedir. Elde edilen bu PCL-PI-PCL makrofotobaşlatıcısı fotokimyasal serbest radikalik polimerizasyonda bir önpolimer olarak kullanılarak blok kopolimerler sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Well-defined mid-chain functional macrophotoinitiator of poly (caprolactone) (PCL-PI-PCL) was synthesized by combination of Ring-opening polymerization (ROP) and click chemistry strategy. Dibromo functional a photoinitiator (Br-PI-Br) was prepared by the condensation of 2-bromopropanoyl bromide with 2-hydroxy-1-[4-(2-hydroxyethoxy)phenyl]-2-methyl propan-1-one (PI). Subsequently, terminal bromo groups in Br-PI-Br were converted to azido groups to form diazido functional photoinitiator (N3-PI-N3) by using NaN3. Well-defined precursor alkyne-functionalized PCL (alkyne-PCL) was prepared by ROP of CL in the presence of propargyl alcohol as the initiator and stannous-2-ethylhexanoate (Sn(Oct)2) as the catalyst. Finally, the alkyne-functionalized PCL was coupled with N3-PI-N3 with high efficiency by click chemistry. The spectroscopic studies showed that low-polydispersity PCL with desired photoinitiator functionality in the middle of the chain was obtained.The obtained PCL-PI-PCL macrophotoinitiator was used as a precursor in photoinitiated free radical polymerization to synthesize block copolymers.