Mermer ocak işletmeciliğine yönelik detay fizibilite çalışmalarının programlanması: Mersin ili Erdemli ilçesi Yüğlük Mevkii kireçtaşlarından bir örnek
Planning of detailed feasibility studies on marble production: An example from the limestones in Yüğlük Area (Erdemli-Mersin)
  1. Tez No: 410758
  2. Yazar: AKIN KAVAKLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN CARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Mermer eldesinde ilk safhayı oluşturan ocak isletmeciliği yatırım açısından rizikosu fazla olan bir sektördür. Bu rizikoyu azaltmak için ocak isletmeciliğinde bulunulacak bölgenin jeolojik özellikleri detay olarak ortaya konmalı, sorunlar saptanmalı ve bu sorunların çözümü sistematik bir şekilde ele alınmalıdır. Ülkemizde her yıl yeni mermer ocakları açılmakta daha doğrusu açılmak istenmekte, bu ocakların büyük kısmı o yıl veya o yılı takip eden sezon sonunda terk edilmektedir. Genelde kısıtlı olan işletme sermayeleri, geniş kapsamlı arama ve fizibilite çalışmaları yapılmaksızın geleneksel blok çıkarma yöntemine gidilmesini zorunlu kılmaktadır. Oysa bu durum ocak verimini azalttığı gibi acele verilen kararlarla açılan ocak ağızları kısa zamanda bozulmakta, karamsarlığa kapılınmakta ve iyi blok alınabilecek sahalar terk bile edilmektedir. Bu sorunun çözümü için, mermer ocak isletmelerinde geleneksel yöntemlerden kurtulup, bir an önce bilimsel arama ve yetkin fizibilite çalışmalarının pratiğe geçirilmesi sağlanmalıdır. Bu sayede mermer sektörünün en önemli kesimi olan ocakçılıkta yanlışlar en aza indirilecek ve daha çok üretimle sistemin işlemesi kolaylaşacaktır. Bu çalışmada kuruluş yeri gözlemsel verilerle seçilmiş Mersin İli Erdemli İlçesi Yüğlük mevkii kireçtaşları mermer ocağı işletmeciliği açısından incelenmiştir. Kuruluş yeri gözlemsel verilerle seçilen bir bölgenin verimli, rasyonel, düşük maliyetli ve uzun ömürlü bir ocak işletmesi olabilir mi? Sorusuna detay fizibilite çalışmalarının adım adım programlanması ile cevap aranmıştır. Bu çalışmada elde edilen yüzeysel veriler, sondaj ve yarmalardan elde edilen verilerle kıyaslanmış, bulunan sonuçlar Maden Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğinde istenen yasal zorunluluklara uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is generate for Suleyman Demirel University instute of science and technology as master thesis. Operate marble quarries has some financial risks.to reduce this risks,geologigal details and problems must be search carefully and fix them as systematically. Every year investors want and open new quarries,and most of them closed at same year or maximum following year.as generally they have limited finance and this financial problems not to let them to check theirs quarry as geografically than after they turn back to operate quarries as traditional ways.this situation reduce productivity of quarries and it also a reason of broken down of quarries formation fastly.to solve this problems quaries and owners must be leave this kind of traditional operations and must be work with scientific ways .With this way productivity of quarries goes up fastly and profitable. This thesis, try to find answers how a quarry can be productivible and profitable as step by step at mersin /erdemli/yugluk area.raw datas compared with drilling datas and results are adapt with mining law and the implementing regulations.