Kamera stabilizasyon sistemi tasarımı
Camera stabilizer system design
  1. Tez No: 410786
  2. Yazar: YASİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL DELİKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, İletişim Bilimleri, Mechanical Engineering, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde kamera stabilizasyon sistemleri incelenerek çalışma prensipleri araştırılmıştır. Yapılan gözlem ve araştırmalarda sistemin eksik yönleri de tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışığında yeni bir prototip tasarlanmıştır. Prototipin verimliliğini ölçmek amacıyla, kamera üzerine etki eden sarsım (jerk) değerleri ivme ölçer sistemiyle saptanmıştır. İlk olarak kamera hiçbir sisteme bağlı değilken, yürüme esnasında etkisinde kaldığı sarsım ölçülmüştür. Ardından, tasarlanan prototipe farklı kütleler bağlanarak ölçümler tekrarlanmıştır. Son olarak, varolan stabilizasyon sisteminin de yürüme esnasında kameraya ilettiği sarsımlar ölçülerek, prototiple karşılaştırılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda tasarlanan prototipin sarsımları varolan kamera stabilizasyon sistemlerine çok benzer şekilde absorve edebildiği gözlemlenmiştir. Ayrıca tasarlanan prototip varolan sistemlere göre daha avantajlı bazı çekim açıları sağlamıştır. Küçük boyutlu kameralarla kullanımda büyük steadicam'lere göre çok daha pratiktik olduğu tespit edilmiştir. Özellikle alt açı çekimlerde benzerlerinden daha avantajlı olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, tripod yapısını da koruması sayesinde iki çeşit kullanıma da uygun olduğu tespit edilmiştir. Tasarlanan sistemin bu açıdan benzersiz bir özelliğe sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, operating principles of camera stabilization systems have been investigated. System's missing parts have been identified in the observations and researches. The prototype is designed in the light with this information. In order to measure the efficiency of the prototype, jerk values which is acting on the camera, is determined by accelerometer system. Firstly, camera wasn't mount any device. Values of the camera jerk is collected. And then values of the camera jerk was collected again when the camera was mounted to designed prototype. Lastly values of the camera jerk was collected when camera was mounted existing stabilizer system. All values were compared with the prototype. As a result of measurements, designed prototype has been observed that can absorb the jerks like the existing camera stabilization systems. Also, designed prototype has provided more favourable terms compared to the existing system in some of shots. It has been identified that more practice with small-sized cameras when compared with the big steadicams. It was observed to be more advantageous compared to similar especially at low angle shots. At the same time, it has been determined suitable for two kind of use. Because; it is protecting the tripod structure. The designed system is shown to have a unique feature in this respect.