Gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss Walbum, 1792) için hareketli aeromonad septisemi enfeksiyonuna karşı aşı üretimi
A vaccine production against motile aeromonas septicaemia infection for rainbow trout, (Oncorhynchus mykiss Walbum, 1792)
  1. Tez No: 410787
  2. Yazar: SERCAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KUBİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, formalinle öldürülmüş Aeromonas hydrophila aşıları ile immunize edilen gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss W, 1792)'nda aşıların koruyucu etkisi araştırılmıştır. Monovalan aşı (tek bir A.hydrophila suşu AHS) immersiyon, , polivalan (3 A.hydrophila suşu AHS, AHJ, AH1) aşı ip enjeksiyon ve polivalan-glukan(100 µg/ml) ip enjeksiyon, polivalan-FCA (1:1) ile ip enjeksiyon aşıları ile gökkuşağı alabalıkları aşılanmıştır. Adjuvant kullanılmayan balıklara 30. günde rapel aşı tekrarı yapılmıştır. A.hydrophila karşı aşılamadan sonra 30. ve 90. günlerde aşılanan gruplara ve kontrol gubuna LD60 doz ( 1 x 108 cfu / ml ) A.hydrophila ip enjeksiyonla verilerek eprüvasyon uygulanmıştır. Aşılanan deneme grubu balıklarda 30. ve 90. günlerde RPS değerleri polivalanla %92,5, %87,5, Polivalan+FCA'la %90, %90, polivalan+glukanla %87,5, %80 ve monovalanla %85, %75, olarak tespit edilmiştir. A.hydrophila bakterisinden farklı yöntemlerle immunize edilen ve 30., 60. ve 90. günlerde balıkların serumlardan hazırlanan mikroaglutinasyon testine ait antikor titresi sırasıyla polivalan+FCA 1/32,1/16,1/64, polivalan 1/64,1/32,1/32, Monovalan 1/64,1/8,1/8 ve poli+glukan uygulanan gruplarda 1/64,1/16,1/16 dilüsyonunda aglütinasyon görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective efficacy of formalin-killed vaccines against A.hydrophila was evaluated in immunized rainbow trout (Oncorhynchus mykiss W, 1792). For this purpose monovalent vaccine (one strain A.hydrophila, AHS) immersion, intraperitoneal (ip) injection, polyvalent (three strains A.hydrophilic AHS, AHJ, AH1) vaccine ip injection and monovalent-glucan (100 µg/ml) ip injection, Monovalent-FC (1: 1) vaccines ip injection were inoculated with rainbow trout. Adjuvant unused fish vaccine goups was carried out booster vaccination at 30 days. The vaccinated goups and the control goup, was challenged by ip injection of LD60 doses ( 1 x 108 cfu / ml A.hydrophila pathogen at the day 30 th and 90 th post-vaccination. In vaccinated fish occurred RPS value were determined as the polyvalent ( RPS of 92. 5%, 87.5% ), polyvalent+FCA (RPS of 90%,90%) to the polyvalent+glucan (RPS of 87. 5%, 80%), monovalent (RPS of 85%, 75%). Serum microagglutination test antibody titre were seen polyvalent + FCA to 1/32.1/16.1/64, polyvalent 1/64.1/32.1/32, monovalent 1/64.1/8.1/8 and polyvalent + glucan goups 1/64.1/16.1/16 agglutination at the days 30th, 60 th and 90 th post-vaccination.