Polimer yatak malzemelerin tribolojik özelliklerinin araştırılması
Tribologic investigation of the self lubricated polymer bearings
- Tez No: 410785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZLEM SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, polimer esaslı yatak malzemelerinin tribolojik özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, sabit yüklü radyal kaymalı yatak test cihazı imal edilmiştir. Seçilen polimer yatak malzemelerinin (Kestamid, Kestamid HS, Kestoil, Kestlub, Ulpolen 1000 (UHMWPE)) 3 farklı hız, yük ve sürede incelenerek sürtünme kuvvetleri, sürtünme katsayıları ve yüzey pürüzlülük özellikleri değerlendirilmiştir. Deney parametreleri Taguchi yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Deneyler radyal kaymalı yatak test düzeneğinde yapılmıştır. Elde edilen veriler grafik olarak sunulmuştur. Polimer yatak malzemelerin deney öncesi ve deney sonrası yüzeylerinin pürüzlülük ölçümü yapılmış ve SEM görüntüleri yardımıyla tribolojik özellikleri değerlendirilmiştir. Yatak malzemeleri bünyesinde yağlayıcı bulundurduğundan dolayı deneylerde yağlama işlemi yapılmamıştır. Deney sonucunda teorik sonuçlara uygun olarak hızın artmasıyla birlikte sürtünme katsayısında artış görülmüştür. Tüm deney şartlarında diğer yatak malzemelerine göre Kestoil yatak malzemesinde daha düşük sürtünme katsayısı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, experimental studies were carried out to investigate the usage of polymer materials as a journal bearing. For this aim, we manufactured a statically loaded radial journal bearing test machine. 3 different level shaft rotation speed, load and time were used in the study. During the experiments we measured friction force, friction coefficient and surface roughness. Taguchi method used for gets decision for the experimental parameters. For the experiments statically loaded radial journal bearing test machine used for. Test data and comments presented in figures. Surface roughness of the polymer journal bearings measured before and after the experiments. SEM photographs were used to determine the structural and tribological changes on the samples. Polymer based materials uses in the area which doesn't allowed lubricants. All experiments carried out without lubricant between journal bearing and steel shaft material. Consequently, friction coefficient increased with increase of the rotational speed. That result supports the theoric results in scientific literature. The usage of the engineering polymers especially Kestoil can be suggested as a journal bearing material when the lowest friction coefficient is taken into consideration.