Uşak ili yoğun domates üretimi yapılan alanlarda (Koyunbeyli ve Hatipler Köyü) domates güvesi [Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera:Gelechiidae)]'nin açık ve sera koşullarında popülasyon gelişimi
The population development of tomato leafminer [Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera:Gelechiidae)] in the open field and greenhouse conditions in the areas (Koyunbeyli ve Hatipler Village) which made intensive tomato production in Usak province
  1. Tez No: 410800
  2. Yazar: AHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Domates, Türkiye'de yetiştirilen en önemli sebzelerden biridir. Uşak ilinde sebze ve meyve seralarındaki üretimin %59'unu domates oluşturmaktadır. Ekonomik öneme sahip bu üründe kayıplara neden olan bir çok hastalık ve zararlı mevcut olup, bunların arasında domates güvesi, Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)'nın önemli bir payı vardır. Domates bitkisinin toprak üstü tüm aksamında beslenen bu zararlı kontrol edilmezse %100'e varan oranda ürün kaybına neden olabilir. Ele alınan bu çalışma, Uşak ilinde bulunan merkez köylerinden Koyunbeyli'de açık alanda, Banaz ilçesine bağlı Hatipler Köyünde ise açık alan ve seralarda bulunan domates alanlarında yürütülmüştür. Söz konusu alanlarda Tuta absoluta popülasyonları feromon tuzakları ve gözle kontrol yöntemleri ile izlenmiştir. Sonuç olarak zararlının tuzaklarda yakalanan ergin sayısı seralarda en fazla 483 adet/hafta, arazide Hatipler Köyünde 351 adet/hafta, Koyunbeyli Köyünde 144 adet/hafta olarak belirlenmiştir. Domates bitkisinin yapraklarında belirlenen bulaşıklılık oranı seralarda en fazla %52, açık alanda Hatipler Köyünde %10, Koyunbeyli Köyünde %12, domates meyvelerindeki bulaşıklılık oranı ise seralarda en fazla %26, açık alanda Hatipler Köyünde %7, Koyunbeyli Köyünde %8 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tomato is one of the most important vegetables grown in Turkey. The biggest share of greenhouse vegetable and fruit production constitutes about 59% of the tomatoes in Usak province. In our country, which may affect adversely tomatoes pest species was identified on 77's, among them the Tomato leafminer [Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)] has a significant share. This pest can feed on all green parts of tomato plants and can couse 100% crop losses if not controlled. Aim of this study is population development of T. absoluta in open field and greenhouse conditions in Usak province. For this purpose, distribution of pest will be observed in tomato growing areas in the open and under cover by making sampling in Usak province. In addition population development of T. absoluta will be determined two tomato greenhouses in Banaz district. As a result ,the number of adults of pest, caught in traps in the greenhouse ,has been identified as maximum 483 unit/week,351 units/week in Hatipler village ,144 units/week in Koyunbeyli village.The rate of infection determinated on tomato plants' leaves maximum %52 in the greenhouses ,%10 in the open field in Hatipler village ,%12 in Koyunbeyli village ,the rate of infection on tomato fruits has been identified as maximum %26 in the greenhouses ,%7 in the open field in Hatipler village ,%8 in Koyunbeyli village.