Tilapia (Oreochromis niloticus, L. 1758) yavrularında balık unu proteini yerine fermente soya küspesi proteini kullanımının büyüme ve yem değerlendirme üzerine etkisi
The effect on growth and feed conversion ratio of using fermented soybean meal instead of fish meal at juvenile tilapia (Oreochromis niloticus, L. 1758) diet
  1. Tez No: 410799
  2. Yazar: TÜLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN ÖZGÜR YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma da, ortalama 0,74±0,02 g ağırlığındaki tilapia (Oreochromis niloticus) yavrularının yemlerinde balık unu proteinin %10, %20, %30, %40 ve %50' si yerine peynir altı suyu ile fermente soya küspesi proteini ilave edilerek yapılan beslemenin büyüme, yem değerlendirme, protein sindirilebilirliği, hepatomatik indeks, visserosomatik indeks, vücut proteini ve yaşama oranı üzerine etkileri araştırılmıştır. Tilapia balıklarının yemleri izonitrojenik (% 36) ve izokalorik (3640 kcal kg-1) olarak hazırlanmış ve balıklar fermente soya küspesi ilaveli yemlerle 90 gün süreyle bes-lenmişlerdir. Denemede her bir tanka 25 balık stoklanmış ve deneme 3 tekerrür ya-pılmıştır. Deneme sonunda en iyi büyüme, yem değerlendirme ve protein sindirebi-lirliği balık unu proteininin %30'u yerine peynir altı suyu ile fermente edilen grupta bulunmuştur. Bununla birlikte yemlerde balık unu proteinin %10'undan %50'sine ka-dar fermente soya küspesi proteini kullanıldığında büyüme, yem değerlendirme ve protein sindirebilirliğinin kontrol grubu ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir (P>0,05). Yemde fermente soya küspesinin kullanılması ile vücut kompozisyonu, hepatosomatik indeks ve yaşama oranları da etkilenmemiştir (P>0,05). Sonuç olarak, yavru tilapia balıklarının yemlerinde balık unu proteinin %50'sine kadar peynir altı suyu ile fermente soya küspesinin kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on growth, feed efficiency, protein digestibility, hepatoso-matic indices, viscerosomatic indices, body protein and survival rate of addition soy-bean meal fermented with whey by replacement 10%, 20% , 30%, 40% and 50% of fish meal protein in the diet of average weight 0,74±0,02 g tilapia fry (Oreochromis niloticus) were investigated. The diets were isonitrogenous (36%) and isocaloric (3640 kcal kg-1), and were fed for 90 days to the fry. Each diet group was fed to triplicate tanks of the fry, and each tank was stocked with 25 fish. The end of the experement, the highest growth, feed conversion ratio and the digestibility were found in the group of fermented with whey of 30% of the fish meal protein. However, the use of soybean meal fermented with whey from 10 to 50% in the ab-sence of fish meal protein in the diet exhibited similar growth, feed efficiency and protein digestibility as compared with the control diet. The end of trial, the use of soybean meal fermented with whey from 10 to 50% in the absence of fish meal pro-tein in the diet exhibited similar growth, feed efficiency and protein digestibility as compared with the control diet. No significant differences in body protein, hepatosomatic indices and survival rate were observed with the use of fermented soybean meal in the tilapia diet (P>0,05). As overall, the results indicated that soy-bean meal fermented with whey could be replaced up to 50% of the fish meal protein tilapia diets.