Dikey bahçe uygulamalarına ekolojik yaklaşımlar Tarabyaüstü örneği
Ecological approaches to application of vertical garden case of Tarabyaustu 'Istanbul, Turkey'
  1. Tez No: 410802
  2. Yazar: KAZIM USLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ULVİ ERHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde daha çok köy ve kasabalarda görülen ve geçmişten günümüze kadar yıllardır süregelen bir zaman içerisinde var olan duvar bitkileri, kentleşme etkisiyle azalan yeşil alanlara, modern çözümlerle kent dokusu içinde dikey bahçe kavramı olarak yeniden ortaya çıkmaktadır. Geçmişte bitkilerin duvarlarda yer bulması, mimari yapıların dış yüzeyini kırıp yapısal bütünlüğünün bozulmasına neden olabilecekken, artık günümüzde dikey bahçeler ile kontrol edilebilir bir biçimde yapılabilmektedir. Dikey bahçeler, hem görsel hem de ses ve ısı yalıtımı açısından katkı sağlayarak, havayı temizleme özellikleri ile de bina dışı kaplamasında doğal çözüm alternatiflerinden birisidir. Bu uygulamanın bazı çözümlerinde toprağa ihtiyaç olmadığı gibi, peyzaj analizleri ile ekolojik yaklaşımlı çözümler sağlanarak bitkilerin bulundukları iklim koşullarına göre seçilip kullanılabilmeleri de mümkün olmaktadır. Verdiği oksijen, ortam sıcaklığını dengeleme, doğallık görüntüsü, kentleşmenin beton etkisini azaltma, izolasyon ile düşük enerji kullanımı gibi dikey bahçelerin birçok avantajı bulunmaktadır. Ülkemizde dikey bahçe konstrüksiyonlarının üretimi, bina dış cephelerinde ve bina içlerinde profesyonel olarak yer alan uygulama örnekleri oldukça azdır. Sonuç olarak, dünyada hızla gelişen dikey bahçeler için ülkemizde de ekolojik tabanlı araştırma ve uygulamalar yapılarak, kentleşme için farklı peyzaj alternatifleri üzerinde çalışılması önem arz etmektedir. Bu nedenle söz konusu çalışma, ülkemizde dikey bahçe üretiminde bilgi sağlayarak hem ekonomik katkı hem de mimari tasarımlara ve uygulamalara farklı bir boyut kazandırıp, yeni bir çevre bilinci kazandırmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Wall plants that we can see mostly in village and towns today and exist in a time period for years from past to the present time, reappear as concept of vertical garden in urban fabric with modern solutions for green areas reduced due to effect of urbanization. While existence of plants on walls would cause damage on structural unity of architectural structure by breaking their outer surface in the past, they can be implemented in controllable form by vertical gardens, now. Vertical gardens are one of the natural solution alternatives in outdoor coating due to their features of cleaning air by making contribution to both acoustic and heat installation and visual effect. In some solutions, this implementation does not need soil, plants can be used by selecting them under climate condition of place where they exist by providing solutions approached ecologically by landscape analysis. Many advantages as reducing concrete effect of urbanization by balancing oxygen, environment temperature, appearance of naturalness, and low energy consumption due to isolation can be expressed for vertical gardens. Production of constructions of vertical garden and their professional implementations on exterior fronts and inside of buildings are so little in our country vertical garden. As result, It is important to study on different landscape alternatives for urbanization by making researches and implementations based on ecology in our country for vertical garden developing fast in the world. Therefore, this study purposes to form an environmental consciousness by both of making economic contribution and providing a different dimension to architectural designs and implementation by providing information in production of vertical garden in our country.