Fotoğraf yardımı ile 3 boyutlu ağaç modellenmesi
3D tree modelling from photographs
- Tez No: 410807
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada; bitkisel tasarım çalışmalarının ana materyali olan ağaçların, fotoğraf makinesi ile çekilen başlıca fotoğraflarının, bazı bilgisayar programları (Autodesk 123D Catch, Agisoft PhotoScan) kullanılarak, 3B modeller haline getirilmesinin olanakları araştırılmıştır. Bu amaçla fotoğraf makinesi ile Picea pungens Engelm. (Mavi Ladin), Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera' (Top Akasya), Morus nigra 'Pendula' (Sarkık Dut) ve Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii' (Elvudi) ağaç türlerinin arazide çeşitli şekillerde fotoğrafları çekilmiş ve her iki program yardımı ile 3B olarak modelleri oluşturulmuştur. Bu bağlamda fotoğraflar temel alınarak Autodesk 123D Catch ve Agisoft PhotoScan adlı programlarda oluşturulan 3B ağaç modelleri, 13 adet farklı kriter bazında uzmanlara sorulmak suretiyle avantaj ve dezavantajları karşılaştırılarak değerlendirilip en uygun fotoğraf yardımıyla 3B ağaç modelleme programı belirlenmiştir. Sonuç olarak, fotoğraf yardımıyla 3B ağaç modellemesinde Agisoft PhotoScan programının aldığı toplam puan Autodesk 123D Catch programına göre daha yüksek olduğu görülmüş ve bazı özellikler bakımından da daha başarılı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; photographs of trees, the main materials of planting design, were taken and it was studied if these 2D photographs could be converted into 3D models, by using various softwares such as Autodesk 123D Catch and Agisoft PhotoScan, with succession. For this purpose, photographs of Picea pungens Engelm. (Blue Spruce), Robinia pseudoacacia 'Umbraculifera' (False Acacia), Morus nigra 'Pendula' (Weeping Black Mulberry) and Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii' (Lawson's Cypress) were taken at site, using a camera, in different angles and using both softwares, their 3D models were created. The 3D models, which were created based upon the photographs, using Autodesk 123D Catch and Agisoft PhotoScan, were evaluated in 13 different criterations with assistance from specialists and their advantages and disadvantages were discussed to find the best 3D tree modelling software. As a conclusion, at 3D modelling of trees, the total point of Agisoft PhotoScas was higher than the total point of Autodesk 123D Catch and some of its properties was determined as more succesful.