İzmir'de organik ve konvansiyonel zeytin bahçelerinde zeytin sineği, Bactrocera oleae (Gmelin) (Diptera:Tephritidae)'nın popülasyon değişimi
Izmir in organic and conventional olive groves, olive fruit fly Bactrocera oleae (Gmelin) (Diptera:Tephritidae) the exchange of population
  1. Tez No: 410806
  2. Yazar: SEVİNÇ KACARGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Zeytin sineği, Bactrocera oleae (Gmelin) (Diptera: Tephritidae), zeytin yetiştiriciliğinin yapıldığı alanlarda, bazı yıllar büyük ekonomik sorunlar yaratan, zeytinin ana zararlılarından biridir. Ülkemizde ve dünya üzerinde yetiştiriciliği yapılan tüm alanlarda, zeytin sineğinden dolayı meydana gelen ürün zararını aza indirgemek için, günümüzde kültürel önlemlerin yanı sıra biyolojik mücadele yöntemleri ve entegre mücadele yöntemleri daha fazla kullanır hale gelmiştir. Böylece çevre ve doğa daha az zarar görmektedir. Bu çalışma, İzmir ili organik ve konvansiyonel bahçelerinde yetiştirilen yağlık memecik çeşidinde, Zeytin sineği popülasyon değişimlerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu sebeple Dikili, Seferihisar ve Torbalı ilçelerinde üç organik üç konvansiyonel olmak üzere toplam altı adet zeytin bahçesi seçilmiştir. Zeytin sineği popülasyonunun izlenmesi için 2014 yılı Haziran ayı başından Kasım ayı sonuna kadar sarı yapışkan tuzaklar asılmıştır. Organik ve konvansiyonel zeytin bahçelerindeki zeytin sineği popülasyon değişimi karşılaştırılmıştır. Bahçelerde Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında vuruk sayımı yapılmış, hasat sonrasında da yere düşen meyvelerden 100 adet meyve rastgele toplanarak, dökülme sebeplerinin zeytin sineği zararından veya başka sebeplerden dolayı olup olmadığına bakılmıştır. Çalışma sonucunda, organik zeytin bahçelerindeki zeytin sineği popülasyon değişiminin , konvansiyonel bahçelerindeki zeytin sineği popülasyon değişimlerine göre daha az olduğu bulunmuştur. Popülasyon sayılarındaki değişimlerin bahçenin mevkisine ve iklim durumlarına göre farklılıklar gösterebileceği belirlenmiştir. Hem organik hemde konvansiyonel bahçelerdeki zeytin sineği popülasyonunun en yüksek seviyeye, yağlanmanın yoğun olduğu Ekim ayında ulaştığı gözlendi. Yapılan çalışmada böceğin gelişme eşiği ve termal konstantı konusunda da farklı bulgular söz konusu olduğundan zeytin sineğinin döl sayısı ile ilgili çalışmanın bölgelere bağlı olarak detaylı şekilde yapılmasının daha uygun olacağı düşünüldü. Çalışmaya konu olan zeytin bahçelerinden rastgele toplanan 100 meyvede, zeytin güvesi zararının zeytin sineği zararından daha fazla olduğu, bu sebeple de zeytin güvesi ile ilgili yapılacak olan çalışmaların ürün kayıplarını önlemede bölgeye yarar sağlayacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Olive fruit fly, Bactrocera oleae (Gmelin) (Diptera: Tephritidae), which is one of the main pest, causes great economic problems some years in areas where olive is raised. Biocontrol method and integrated pest management methods in addition the cultural measures are used more common nowadays both in our country and other parts of the world to decrease the damage caused by the olive fruit fly, so the natüre is ruined less. This study was carried out to determine the change of the olive fruit fly population in which the nozzle for oil varieties grown in organic and conventional gardens in İzmir. Fort his purpose a total of six olive gardens, three organic and three conventional were from Dikili, Seferihisar and Torbalı selected. To monitor the olive fruit fly population yellow sticky traps were hung from June2014 till the end of November 2014. Whip count was done in July August and September in the gardens 100 fruits were collected randomly after the harvest from the fallen fruits to determine whether the falling was caused by the damage of olive fruit fly or other reasons. The change in the population of olive fly was compared between the organic and conventional olive gardens. As a result, it is found that change in the population of olive fly is less in organic gardens than in conventional gardens. It is also found that the change in the number of population is also related with the location and climate of the garden. In the organic and conventional gardens, the population of olive fly the highest in October when the adiposity is more intense. In the present study, because there were different findings in the pest's naturation threshold and thermal constant, it is thought that study on the number of olive fly generation should be planned more detaily according to the regions. The damage of olive moth was more than olive fly in the randomly selected100 fruits from the olive gardens so for this reason the studies conducted on olive mothwill be more useful for the region in preventing the product loss.