Endüstriyel taşımada verimli sistem tasarımı, enerji verimliliği hesabı ve enerji dönüşümleri
Efficient transport system design in industry, energy efficiency and energy conversions
- Tez No: 410808
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde işletme maliyetlerini etkileyen en büyük gider kalemlerinden birisi taşıma ve nakliyata harcanan sermayedir. Özellikle Akdeniz Bölgesi ve Isparta çevresi düşünüldüğünde maden işletmelerinin fazlalığı, mermer ocaklarının ihracata olan katkısı da hesap edildiğinde bu konuda bir maliyet düşürme çalışmasını zorunlu kılmıştır. Bugün çevremizde açılan ocakların jeolojik konumuna baktığımızda dağlık bölgeler, engebeli alanlar, ulaşımın zor veya hiç olmadığı kesimlerde yer almaktadır. Bu durum mevcut işletmeler ve yeni açılacak olan işletmelerde büyük bir zorluk yaratmaktadır. Kurulmak istenen maden ocağının ulaşıma elverişli olması için yapılan yol yatırımları ne yazık ki maliyeti büyük ölçüde arttırdığı gibi kesilen ağaçlar ve oluşturulan yollar da hesap edildiğinde ekolojik sisteme verdiği zarar da yadsınamaz. Sadece yol yapım sürecinde verilen zarardan ziyade yolun tamamlanmasının ardından ocaktan çıkarılan hammaddenin nakliyesi kısmında kullanılan yük taşıma araçlarının içten yanmalı motorlarından çıkan emisyon gazları da çevreye büyük ölçüde zarar vermektedir. Bu araçlarda kullanılan akaryakıt her geçen gün ekonomik olarak dışa bağımlılığı da arttırmakta olan bir negatif durumdur. Tüm bu etkenler düşünüldüğünde ocaklardan çıkarılan ham maddenin taşınması için çevreye daha duyarlı ve giderleri azaltarak maliyeti düşürecek alternatif bir sistemin ortaya konması elzem hale gelmiştir. Bu çalışmada mevcut nakliye sistemine alternatif bir taşıma sistemi tasarlanmış olup, yaklaşık 900 metrelik bir mesafede, 20˚' lik bir eğimde çalışacak bir asansör tasarımı yapılmıştır. Bu asansör sisteminin tahrik elemanı olarak bir elektrik motoru kullanılmış ve bu elektrik motorunu alternatif bir yakıt olan doğal gaz ile besleme durumunda çevreye olan katkısı, yatırım maliyetleri açısından değerlendirilmesi, enerji hesapları ve mevcut sistemlerle olan karşılaştırılmaları yapılmıştır. Bu değerlendirmelerden sonra olası mantıklı çözümler sunulup tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
In our time, one of the biggest expense items which are affecting operating costs are spent on transportation and shipping of the goods. The growing export of marble blocks in Mediterranean region and Isparta has become an important economic consideration. Marble cost reduction studies should be carried out due to the surplace of mining operations and in particular marble quarries that are operating in the region. In this area, most of the operating marble quarries are situated at mountaneous or hilly regions of high altitute because of existance of geological sedimantary deposits. For this reason of limited access, new roads to reach quarries must be build. On the other hand, this situation of transportation cost creates a major challenge for marble sector. İnvestment for road making to the required mine is expensive cost item due to the long and high slope gradient. Also cutting trees damages to the ecological system. Road construction process not only have high construction cost but also causes pollution of environment. Therefore Combustion analysis is a vital step to properly operate and control any combustion process in order to obtain the highest combustion efficiency with the lowest emissions of pollutants. This economic dependence on foreign fuel by using oil in cars trucks and vehicles every day has a negative effect on economy of the country. All these factors have become essential to demonstrate an alternative system of thought when the stove greener issued for the transport of raw materials and to reduce costs by reducing expenses. This study was designed to find an alternative transportation system to the existing road freight transportation system, A lift designed to run on an inclined slope gradient of having 20 degrees inclination on a distance of about 900 meters. This lift system operating with electrical energy produced by an electric motor as the drive components used. This system is compared to the alternative fuel which is natural gas. The natural gas causes environment pollution. Due to CO2 emissions. In this study investment costs are evaluated, Energy consumptions are compared with existing freight transportation system. As a result of comparison logical solutions are presented. Including fossil fuel consumption, air pollution, length of haul, vehicle carrying capacity, lading factor, and empty running.