Ring ve kompakt iplik makinelerinde farklı lif karışımlarından üretilmiş iplik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparision of the properties of yarns produced by various mixed fibers spun in ring and compact yarn machines
  1. Tez No: 410809
  2. Yazar: AHMET ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, farklı hammadde karışımlarından, farklı karışım oranlarında ve farklı numaralarda; ring ve kompakt makinelerinde üretilen ipliklerin özelliklerini istatistiki açıdan karşılaştırmaktır. Bu amaçla %75-%25, %50-%50 ve %25-%75 oranlarında, Ne20, Ne30 ve Ne40 numaralarında pamuk-modal, pamuk-polyester, modal-polyester ve %100 pamuk, %100 modal ve %100 polyester iplikler üretilmiştir. Bu ipliklerin numara, karışım oranı ve makine tipine göre %U, %CVm, neps (+%200), ince yer (-%50), kalın yer (+%50), kopma uzaması (%), kopma işi (cN.cm), mukavemet (cN/tex), kopma kuvveti (cN) ve H değerlerine bakılmıştır. Bu değerler istatistiksel açıdan SPSS 20.0'da ANOVA LSD analizi uygulanarak karşılaştırılmıştır. Ring ve kompakt makinelerinden üretilen tüm ipliklerin bu özelliklerini karşılaştırmak amacıyla bağımsız değişkenler t-testi uygulanmıştır. Sonuçlar göstermektedir ki, genel olarak kompakt iplik eğirme makineleri, ring makinelerine kıyasla, düzgünsüzlük ve tüylülük oranları daha az, mukavemet değeri daha yüksek iplikler üretebilmektedir. Ayrıca bu özelliklerde iplik inceliği önemli bir faktör olarak rol almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to statistically investigate the differences among the properties of fibers, which were spun in ring and compact yarn machines with different proportions, in different numbers and from different raw materials. For this purpose, in the proportions of 75%-25%, 50%-50% and 25%-75% cotton-modal, cotton-polyester, modal-polyester and 100% cotton, 100% modal and 100% polyester were spun in Nec20, Nec30 and Nec40 numbers. U%, CVm(%), neps (+200%), Thin places (-50%), Thick places (+50%), Elongation (%), B-work (cN.cm), Tenacity (cN/tex), B-force (cN) and H values were analyzed according to the numbers, proportions of fibers and the machines they were spun by. These values were compared by using SPSS 20.0 statistical package program and ANOVA LSD analysis was conducted. In order to compare these values according to the machine types, independent samples T-test was conducted. The results show that generally compact machines, compared to ring machines, can spin yarns with low imperfection and hairiness, but with high Tenacity values. Also, yarn thickness has found to play a determinant role in the characteristic values of yarns.